GeriDünya Firar Belçika Hükümeti'ni sarstı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Firar Belçika Hükümeti'ni sarstı

Belçika'nın en tehlikeli canisi olarak nitelendirilen sübyancı Marc Dutroux'nun yargılanmak için getirildiği Neufchateu adli binasında firar etmesi ülkede siyasi kriz yarattı. Dutroux'nun 3 saat sonra yakalanmasına karşın İçişleri Johan Vande Lanotte ve Adalet Bakanı Stefaan de Clerck istifa ederken, muhalefet hükümetin istifasını istedi.

Kaçırdığı çok sayıda çocuğa tecavüz eden, onları pazarlayan ve öldüren sübyancı, 13 Ağustos 1996 yılından bu yana hapiste yatıyor. Basın ve muhalefet Dutroux'nun göz göre göre kaçırılmasını ‘bardağı taşıran son damla’ olarak nitelendiriyor. Başbakan Jean-Luc Deheane'nın isteği üzerine parlamento gelecek salı hükümet için bir kez daha güvenoylamasına gidecek.

İstifa eden Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Vande Lanotte, dün düzenlediği basın toplantısında ‘kamuoyundan özür dilediğini’ söyledi ve Dutroux’nun süratle yakalanmış olması kusurumuzu affettirmez. Güvensizlik ortamında korku yaşayan insanlardan ve özellikle çocuklardan özür diliyorum' dedi.

Dutroux'nun firarının halkta polis ve jandarmaya karşı güvensizliği arttırdığını söyleyen eski bakan, istifasıyla kamuoyuna ‘açık bir mesaj vermek istediğini’ ifade etti. ‘Firar haberi karşısında, herkes gibi biz de şaşkına döndük. Başarısızlığımızın bedelini ödememiz doğalıdır’ diyen Vande Lanotte, ülkede süregelen güvensizlik ortamı yüzünden istifa etmeyi daha önce de birkaç defa düşündüğünü belirterek, ‘İstifa etmesem, büyük rahatsızlık içinde kalacaktım. Siyaset riskli bir iştir. İstifa etmemiz son derece normaldir. Önce kendi vicdanımıza karşı sorumluyuz’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle