GeriDünya Finolu-dönerli söz düellosu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Finolu-dönerli söz düellosu

Finolu-dönerli söz düellosu
refid:13561392 ilişkili resim dosyası

İsrail kabinesi Türkiye yüzünden bölündü. Haaretz Gazetesi, Sanayi Bakanı Ben Eliezer ile Dışişleri Bakanı Lieberman arasında Almanya’da yaşanan söz düellosunu aktardı:

İSRAİL ve Türkiye arasında Kurtlar Vadisi Pusu’nun bir bölümüyle tetiklenen ve “koltuk krizi” ile zirveye çıkan gerginlik, İsrail’deki koalisyon hükümetini de böldü. Pazartesi günü Alman hükümetiyle yapılan ortak bakanlar kurulu toplantısının ardından iki İsrailli bakanın tartıştığı öne sürüldü. Haaretz Gazetesi köşeyazarı Yossi Verter’e göre, toplantının ardından İsrail’in Berlin Büyükelçisi Yoram Ben-Zeev’in rezidansına giden Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben Eliezer arasında şu konuşma geçti:
Ben Eliezer: Dışişleri bölücü değil birleştirici unsurlara bakmalı. Arkadaşım olmasan seni şavarma (döner) yapardım.
Lieberman: Geleneksel Yahudi yaklaşımına takılmışsın. Her zaman efendini memnun etmek istiyorsun.
Ben Eliezer: Mısır ve Ürdün’de de her gün İsrail karşıtı TV dizileri gösteriliyor. Niye onlara kızmıyorsun?
Soyunuz tükeniyor
Lieberman: Çünkü onlar (İran Cumhurbaşkanı Mahmud) Ahmedinejad’ın iyi arkadaşları olduğunu söyleyip İsrail cumhurbaşkanı ve başbakanına gece gündüz saldırmıyorlar. Türkiye başbakanı bunu yapıyor. Çok geçmeden siz Mapainikler (İşçi Partisi liderleri) soyu tükenen canlılar ilan edilirsiniz. Sizi bir bedevi köyünde hayvanat bahçesine koyarlar. Orası bile size fazla ya...

Türklerden korkuyorsun

Büyükelçi Ben-Zeev: Almanya’da büyük bir Türk azınlık var. Uzun zaman önce Türk başbakanı buraya geldi. Bu cemaate hitap etti ve anavatanlarından kopmamaları gerektiğini söyledi.
Ben Eliezer: Gördün mü? Almanlar bu yüzden çılgına dönmediler.
Lieberman: Fino olmak isteyen fino olsun. Ortadoğu’da başka seçeneğimiz yok. Sen sadece onlardan korkuyorsun. Tek yapmak istediğin ortamı yatıştırmak ve onları haklı çıkarmak.
Ben Eliezer: Ben kimseden korkmam. Savaşta yaralanmış bir insanım.

BİLGİ NOTU

İşçi Partili Ben Eliezer, Türkiye ile ilişkilerin bozulmasına karşı çıkan ılımlı bir isim. Aşırı sağcıLieberman ise Ankara’ya taviz vermemekten yana.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle