GeriDünya Filmini de seyretmeyin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filmini de seyretmeyin

Filmini de seyretmeyin
refid:3758997 ilişkili resim dosyası

Vatikan, Da Vinci Şifresi romanından sonra, kitaptan uyarlanan filme de savaş açtı. Hz.İsa’nın çocuk sahibi olması gibi dini öğretiye aykırı unsurlar içeren kitabın okunmamasını isteyen Cenova Başpiskoposu Kardinal Bertone, "İnançlı kesim bu filmi seyretmesin. İsa’ya hakaret Tanrı’ya hakarettir" dedi.

Opus Dei ise filmde adlarının geçmesi halinde yapımcı ve dağıtıcı şirketleri mahkemeye vereceğini açıkladı.

YAZAR Dan Brown’un best-selleri "Da Vinci Şifresi" romanını aforoz eden Vatikan, bu kez de 19 Mayıs’ta dünyada vizyona girecek filmini inançlı Katoliklerin boykot etmesini istedi. Bu arada merkezi İspanya’da bulunan "Opus Dei" tarikatı ise isimlerinin filmde geçmesi haline yapımcı ve dağıtımcı firmaları mahkemeye vereceğini açıkladı.
/images/100/0x0/55eb5c2df018fbb8f8bc1bda

Geçen yıl mart ayında Vatikan Radyosu’ndan Katoliklere seslenerek "Kiliseye karşı acımasız uydurmalar" olarak nitelediği Dan Brown’un Da Vinci Şifresi" romanını yerden yere vuran Cenova kenti Başpiskoposu Kardinal Tarcisio Bertone bu kez "Abuk sabuk bir masal" olarak gördüğü, başrollerini Tom Hanks ve Audrey Tautou’nun paylaştığı, yönetmen Ron Howard’ın filminin inançlılar tarafından seyredilmemesi gerektiğini savunarak "Hazreti İsa’ya hakaret Tanrı’ya hakarettir" dedi.

Öte yandan merkezi İspanya’da bulunan "Opus Dei" tarikatı adına konuşan İtalya Temsilciliği sözcüsü Giuseppe Corigliano "Eğer filmde ’Opus Dei’ adı geçerse veya ima edilirse uluslararası hukuki savunma hakkımızı kullanacağız. Bu konuda yapımcı firmalar Columbia Pictures ve Images Pictures dışında dağıtıcı, Sony Pictures Release’i de resmi yollardan uyardık" dedi. Opus Dei sözcüsü özellikle "Son Akşam Yemeği" ve Hazreti İsa ile Magdalalı Meryem’in ilişkisi konusunda çok duyarlı olduklarını dile getirerek filmin gösterime girmeden kendileri tarafından izlenmesi gerektiğini de öne sürdü.

Dan Brown’un kitabında Opus Dei, İsa’nın soyunun bugün de devam ettiği gerçeğini örtbas etmek için, beyni yıkanmış bir müridine cinayet işletip komplo kuran tarikat olarak gösteriliyor.
/images/100/0x0/55eb5c2df018fbb8f8bc1bdc

İşte O sahne

Tom Hanks’in canlandırdığı Harvard’lı simgebilimci Robert Langdon’un, cinayete kurban giden Louvre Müzesi müdürü Jacques Sauniere’in cesedini bulduğu sahne. Langdon’un yanındaki, Sauniere’in torunu ve şifre uzmanı Sophie Neveu (Audrey Tautou).

Yorumları Göster
Yorumları Gizle