GeriDünya Filistinlilerden barış sürecine yeşil ışık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistinlilerden barış sürecine yeşil ışık

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), bugün yaptığı toplantının ardından, İsrail’le dolaylı görüşmelere başlanmasını onayladı. Böylece 18 aydır askıya alınmış görüşmelerin önündeki engel kalktı ve ABD’nin barış diplomasisi çabaları da güçlenmiş oldu.

FKÖ Yürütme Komitesi, işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Ramallah şehrinde bir araya gelerek “yakınlaşma görüşmeleri”ni onayladı. Bugün ilerleyen saatlerde görüşmelerin ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell öncülüğünde başlaması bekleniyor.

 

Geçtiğimiz hafta da Arap Birliği dört ay süreyle görüşmelerin yapılması teklifini kabul etmişti.

 

FKÖ üyesi, deneyimli barış müzakerecisi Yaser Abed Rabbo, “Bizim açımızdan, görüşmelerin başlangıç duyurusunun bugün yapılması uygundur” dedi. Rabbo, müzakerelerin Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasında mekik stratejisiyle ilerleyeceğini belirtti.

 

Yarın bölgeden ayrılacak olan Mitchell’ın bugün ilerleyen saatlerde Abbas’la bir araya gelip dolaylı görüşmelerin başladığı haberini vermesi bekleniyor.

 

Netanyahu hükümeti daha önce görüşmelerin doğrudan yapılmasını tercih ettiklerini açıklamıştı. Başbakanlık sözcüsü Netanyahu’nun gelişmelerle ilgili bir yorum yapmak istemediğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle