GeriDünya Filistinliler savaş ve barış arasında kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistinliler savaş ve barış arasında kaldı

İsrail ile yeniden pazarlık masasına oturan Filistinliler, savaş ve barış arasında ikiye bölünmüş durumda. Filistin yönetimi bir yanda İsrail ile ABD baskısıyla barış görüşmelerini yürütürken, sokakta İsrail ordusu ve Filistinliler arasındaki çatışmalar da aralıksız devam ediyor.

Filistin lideri Yaser Arafat´ın hakimiyetinde bulunan Filistin Kurtuluş Örgütü´nün en büyük kolu El Fetih, Batı Şeria ve Gazze´de çatışmalara en ön saflarda katılıyor. Arafat´ın bölgedeki en büyük rakibi aşırı dinci Hamas örgütü ise, Filistin yönetimini, `ders almamakla ve intifadaya ihanet etmekle' suçluyor.

Hamas liderlerinden İsmail Ebu Şanab, İsraillerin teklifler getirerek sürekli oyalama taktiği güttüğünü belirterek, `Hamas barış görüşmelerinin en başındanbu yana İsrail´in aldatma taktiği güttüğünü biliyordu. El Fetih´deki arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bize katılın ve İsrail ile savaşalım' diyor.

`SAVAŞMASINI BİLİRİZ'

El Fetih örgütü ise, hem İsrail ordusu ile çatışıyor hem de barış görüşmelerini savunuyor.

Arafat´ın danışmanı ve El Fetih´in ileri gelenlerinden Hani el Hasan, ``Görüşmelerin vakit kaybı olduğunu düşünmek yanlış. Son 7 yılda Filistinliler İsrail ile barış masasına oturarak, dünya kamuoyunu lehine çevirmeyi başardı. Şimdi İsrail üzerine baskı var. Eskiden terörist diye bize yükleniyorlardı' diye konuşuyor.

Şanab şöyle devam ediyor: ``Hamas bizi yumuşamakla suçluyor. Ama İsrail ile çatışmaların en ön cephelerinde yine El Fetih üyelerinin kanı akıyor. Ayrıca biz şu anda çok ileri gitmiyoruz. Yoksa silahlı çatışma nasıl olur çok iyi biliyoruz. Tam anlamıyla bir silahlı çatışmada, İsrail´in canını yakarız.''
Yorumları Göster
Yorumları Gizle