Dünya Haberleri

DÜNYA

  Filistinliler Batı Şeria'daki duvar parçalarını yerle bir etti

  hurriyet.com.tr
  10.11.2009 - 16:33 | Son Güncelleme:

  Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20'nci yıl dönümündeolan Pazartesi günü, Filistinliler bir protesto gerçekleştirerek, İsrail’in Batı Şeria bölgesini ayıran duvar bloğunun parçalarını devirdi.

  DUVAR BÖYLE YIKILDI

   

  Filistinli 150 eylemci yabancı uyruklu destekçilerin eşliğinde Ramallah’ın dışındaki Qalandia göçmen kampı yakınında bulunan duvar bloklarını sevinç gösterileri arasında devirdiler.

   

  İsrailli güvenlik güçleri üzerlerine taş atan eylemcilere göz yaşartıcı bomba ile karşılık verdi.

   

  “Duvara Hayır” kampanyası sözcüsü yaptığı konuşmada, “Bugün Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20’inci yıldönümü, aynı zamanda Filistin’deki ve küresel camianın etrafındaki ayrımcılık duvarına karşı direnişin ilk günü” açıklamasını yaptı.

   

  İsrail tarafından yapılan açıklamada, beton ve çelik duvar ağının, çit ve dikenli tellerin güvenlik için gereken unsurlar olduğu belirtildi. Filistin tarafı ise araziye el koyma olarak nitelendirdikleri duvarın vaat edilen toprakları işaret ettiğini ifade etti.

   

  Birleşmiş Milletlerin (BM) tarafından açıklanan rakamlara göre, İsrail bugüne kadar 709 km olması planlanan duvarın 413 km’sini tamamladı.

   

  Duvar tamamlandığı zaman yüzde 85’i Batı Şeria bölgesinin içinde kalacak. Bu şekilde Batı Şeria bölgesinin yüzde 9.5’lik kısmı ve 35 bin Filistinli, bariyerler ile 1967 senesinde belirlenen İsrail sınırını temsil eden Yeşil Hat arasında kalacak.

   

  Uluslararası Adalet Divanı 2004 senesinde Batı Şeria içinde kalan duvar bloğunun yıkılmasını ve bir daha inşa edilmemesini önermiş, ancak uzlaşma sağlanamamıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı