GeriDünya Filistinli yolsuzluktan bıktı, oylar Hamas’a aktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistinli yolsuzluktan bıktı, oylar Hamas’a aktı

Hamas niçin başarılı oldu?

Birçok Filistinli, Yaser Arafat’ın kurucusu olduğu El Fetih’in iktidarına, yolsuzlukların içinde ve yetersiz olduğu gerekçesiyle son vermek istiyordu. Kendisini İsrail’in yok olmasına adamış olan Hamas, 2000 yılında başlayan Filistin ayaklanmasının önderiydi ve yolsuzluklara son vereceğini söylüyordu.

Teröre devam eder mi?

Hiç kimse, Hamas’ın İsrail’e karşı mücadeleye son vereceğini düşünmüyor. Ancak Hamas, ilan edilen ateşkese uydu ve 2004 yılından bu yana intihar saldırısı düzenlemiyor. Ancak iktidarı aldıktan sonra, silahlı kanadı Kassam Tugayları’na açıkça eylem emri vermesi zor görünüyor. Ama Hamas şimdi, her türlü silahsızlanma çağrısına direnecek bir pozisyona geçti.

Önceliği ne olacak?

Hamas hükümetinin önceliği, iç sorunların çözümü olacak. Filistinliyi, yoksulluk, güvenlik ve sağlık sorunları doğrudan olumsuz etkiliyor. Ayrıca, İslami kuralların da bu dönemde halka empoze edilmesi bekleniyor.

Barış girişiminin akıbeti?

Hamas, İsrail’i tanımayacağını ilan etmişti. Ancak, İsrail’in Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ten çekilmesi halinde, görüşmelere başlayabileceğini söylüyor. İsrail ise, bu isteği reddediyor. Onlar da "Hamas silahlarını bırakırsa görüşürüz" diyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle