GeriDünya Filistinli milyarder arabuluculuk yapıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistinli milyarder arabuluculuk yapıyor

- El Fetih ile Hamas arasında "yakınlaşma" görüşmeleri için arabulucu olarak devreye giren Filistinli milyarder işadamı Münib El Masri, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile Gazze'deki Hamas yönetiminin Başbakanı İsmail Haniye arasında mekik dokumaya başladı.

İşadamları ve profesyonellerden oluşan ve kendilerini bağımsız olarak adlandıran Filistin Ulusal Koalisyonu adlı grubun liderliğini yapan El Masri, Ramallah'ta Abbas ile görüşmesinin ardından Haniye ile biraraya gelmek üzere Gazze'ye gitti.


El Masri Gazze'ye gitmeden önce yaptığı açıklamada, koalisyon tarafından hazırlanan taslak uzlaşma planının El Fetih ve Hamas temsilcileri tarafından kabul edilmiş bulunduğunu hatırlatarak, "Biz Devlet Başkanı Abbas dahil, ilgili tüm taraflardan çabalarımız için tebrikler alıyoruz" dedi. El Masri, temasları konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.


Nabluslu olan ve ABD'de eğitim gören 76 yaşındaki Münib El Masri, Filistin'in en zengin isimlerinden biri ve Filistin'in yanı sıra dünya çapında da yatırımlara sahip. El Masri'nin Filistin'de telekomünikasyon ile sanayi, tarım, turizm ve bankacılık sektöründe yatırımları bulunuyor.


El Masri, El Fetih ile Hamas'ın rakip gruplar haline geldiği 2007 yılı yılından bu yana tarafları yeniden bir araya getirmek üzere çabalarını sürdürüyor.

HAMAS: "UZLAŞMAYA HAZIRIZ"

Bu arada, Hamas'ın siyasi liderlerinden Mahmud Zahar, hareketin uzlaşmaya hazır olduğunu, ulusal diyalog önündeki engelleri aşmak için birtakım öneriler üzerinde çalıştıklarını bildirdi.


Zahar, Hamas'ın ve hükümetin, mevcut tıkanıklığın aşılması için ellerini El Fetih'e ve diğer Filistinli gruplara uzattığını belirterek, "Bu öneriler kabul edilmezse bu yolun sonu değildir. Aksine, Filistinliler arasında kapsamlı bir uzlaşmanın sağlanması için çabalar devam edecek" diye konuştu.


Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ), tüm grupları içine alacak ve böylece Filistin halkının yasal temsilcisi olacak şekilde, ulusal bir zemine dayalı olarak yeniden yapılandırılması çağrısında da bulunan Zahar, "Herkes için tek bir vatan inşa etmek istiyoruz. Seçimlerin belirleyici olmasını ve güvenlik güçlerinin bütün grupların katılımıyla oluşturulmasını, FKÖ'nün programının etkinleştirilmesini istiyoruz" dedi.


Hamas ve İslami Cihad, FKÖ çatısı altında yer almıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle