GeriDünya Filistinli aileleri savunan eylemcilere gözaltı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistinli aileleri savunan eylemcilere gözaltı

İsrail polisi, Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesindeki Filistinli ailelerin evlerinin boşaltılarak evlere yerleşimcilerce el konulmasını protesto eden eylemcilerden 25'ini gözaltına aldı.

Polis, sol eylemcilerin Şeyh Cerrah mahallesine ulaşmalarını engellemek için yolları tutarken, protestocuların 6'sının, mahalleye ulaşan caddelerden Hanevi'm üzerinde izinsiz yürüyüş yaptıkları gerekçesiyle yakalandıkları bildirildi.

Yaklaşık 150 dolayındaki, aralarında uluslararası eylemcilerle İsraillilerin de bulunduğu protestocular Şeyh Cerrah'a ulaşırken, polis eylemcilerin dağılmasını istedi, karşı koyanları ise gözaltına aldı.

Şeyh Cerrah'ta muhtemel protesto eylemlerine karşı İsrailli polis ve sınır güvenlik güçleri beklemeyi sürdürüyor.

Filistinli ailelerin 28'inin, yıllar alan mahkeme kararlarından sonra evlerinin polis zoruyla boşaltılmaya başlandığı Şeyh Cerrah'ta, aşırı sağ yerleşimciler, boşaltılan evleri işgal ederek, Doğu Kudüs'ün tam merkezi sayılan mahallede yeni bir Yahudi toplumu yaratmaya çalışıyor.
Söz konusu evlerin Filistinlilerden alınıp Yahudi aşırı sağcılara verilmesi ise uluslararası toplumun yanı sıra İsrailli sol kesimden tepki görüyor.

Doğu Kudüs, kurulacak Filistin devletinin başkenti olarak kabul görüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle