GeriDünya Filistin'in yorulmaz müzakerecisi Abbas
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistin'in yorulmaz müzakerecisi Abbas

Filistin'in yorulmaz müzakerecisi Mahmud Abbas, efsanevi lider Yaser Arafat'ın ölümünün ardından Ocak 2005'te Filistin Yönetimi'nin başkanlığına seçildi.

Ebu Mazen adıyla da bilinen 70 yaşındaki bu yorulmaz müzakereci, uzun zaman halkı tarafından “Amerika'nın adamı” ve “İsrail'in gözde arabulucusu” olarak görülüp sıkıntı çekti.
  
Filistinliler arasındaki popülerliği, Şimon Peres ile birlikte mimarı olduğu 1993 Oslo anlaşmalarının çöküşünden de zarar gördü. İlk aşamada, Filistin Yönetimi'nin tesisini ve Batı Şeria ile Gazze Şeridi'ndeki bazı Filistin topraklarının özerkliğini sağlayan bu anlaşmalar, Eylül 2000'de başlayan ikinci İntifada'yla ve ardından İsrail'in bu topraklardaki birçok bölgeyi yeniden işgaliyle can çekişir hale geldi.
  
İntifada'nın “militarizasyonunu” eleştiren Abbas, bunun bir ”taktik hata” olduğunu savundu. Aralık 2002'de de Filistinlileri, ”taş atma, gösteri ve diğer barışçı protesto eylemleriyle” hatırlanan ilk İntifada (1987-1993) yöntemlerini yeniden kullanmaya çağırdı.
  
ABD'nin baskısıyla Arafat tarafından 2002'de başbakan atanan Abbas, Filistin lideriyle derin görüş ayrılıkları yüzünden Eylül 2003'teki istifasının ardından neredeyse unutulmuştu. Ekim 2004'te Arafat'ın hastaneye kaldırılmasıyla tekrar gündeme gelen, pragmatizmi ve ılımlılığıyla tanınan bir müzakereci olan Abbas, Arafat'ın Kasım 2004'teki ölümünün ardından Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) liderliğine seçildi.
  
9 Ocak 2005'te yapılan başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Abbas, öncelikleri olarak Filistin topraklarındaki güvenliğin tesisi ve Filistin Yönetimi'ni saran yolsuzlukla mücadeleyi benimsedi.
  
Seçim kampanyası sırasında El Fetih'in içindeki uyuşmazlıklarla karşılaşan Abbas, görev süresi sona erdikten sonra yeniden başkan seçilmek istemediğini açıkladı.
  
İsrail'in kuzeyinde, Safed'te 1935'te doğan Abbas, ailesiyle birlikte, İsrail devletinin kurulmasıyla 1948'te sürgün yollarına düştü. Arafat'ın hareketi El Fetih'in kurucularından olan Abbas, İsrail-Filistin anlaşmazlığının çözümünün müzakereden geçtiğini ilk savunanlardan oldu ve 1974'den itibaren İsrail solunun isimleriyle ilk temasları kurdu.
  
Yakın çalışma arkadaşları, Nobel komitesi, İsrail-Filistin anlaşmazlığının çözümü için sarf ettiği çabalarını görmezden gelip Arafat, Peres ve dönemin İsrail Başbakanı İzak Rabin'e Nobel barış ödülünü verince Abbas'ın derin bir üzüntü duyduğunu söylüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle