GeriDünya Filistin'de Washington’da Kavga
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistin'de Washington’da Kavga

İsrail güçleriyle Filistinliler arasında Ortadoğu'da kanlı çatışmalar bütün hızıyla sürerken, ABD Başkanı Bill Clinton'ın girişimiyle Washington'da yürütülen barış görüşmelerinde de kavga çıktı.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail Dışişleri Bakanı Şolomo Ben Ami ile Filistin lideri Yaser Arafat'ın yardımcılarından Saib Erekat başkanlığındaki heyetler arasında yapılan son görüşmede, taraflar ‘neredeyse birbirine girdi’ ve Filistin tarafı toplantıyı terketti. İsrail tarafı ise görüşmelerle ilgili yorumda bulunmadı.

Clinton'ın özel Ortadoğu temsilcisi Dennis Ross'un arabuluculuğunda sürdürülmeye çalışılan görüşmelere destek için Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın da katılması, tarafları yumuşatmaya yetmedi. Erekat, son durumu gazetecilere, ‘Taraflar arasında inanılmaz ölçüde büyük farklılıklar var’ diyerek özetledi.

Washington'da taraflar dün ABD Başkanı Bill Clinton'un gözetiminde yeniden bir araya gelmeye hazırlanırken, Filistinliler de ‘nefret günü’ ilan edilen önceki gün meydana gelen şiddet eylemlerinde ölen 4 Filistinli'yi toprağa verdi. Filistinliler'den birinin 8 kişinin yaralanmasına neden olan saldırıyı düzenleyen intihar bombacısı olduğu bildirildi. Filistin'de geçen Eylül ayında patlak veren şiddet eylemlerinde ölenlerin sayısı 355'e yükselirken, İsrailli güvenlik güçleriyle Filistinliler arasında gerginlikler devam ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle