GeriDünya Filistin'de cuma gerginliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistin'de cuma gerginliği

Filistinlilerle İsrail askerleri arasında Eylül sonunda çatışmaların başladığı Haremüşşerif'te Ramazan'ın ilk cuma namazı yüzbinden fazla müslüman tarafından kılındı.

İsrailli askeri bir yetkili, ''Cuma namazına en az yüz bin kişi katıldı. Namazdan sonra herkes sessizce dağıldı'' diye konuşurkenözerk Filistin yönetimi yetkililerinin de namaza katıldığını kaydetti.

İsrail radyosu da, Filistinli sivil polislerin olay çıkmaması içinçalıştıklarını bildirdi. Bölgedeki muhabirler, namaz öncesi ve sonrasında ciddi bir olay olmadığını, sadece bazı Filistinlilerin askerlere taş attığını kaydetti.

Çatışmalarda ölen 310
kişinin 97'si çocuk

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), Filistinlilerle İsrail askerleri arasındaki çatışmalarda 97'si Filistinli çocuk olmak üzere toplam 310 kişinin öldüğünü açıkladı.

Cenevre'de açıklama yapan UNİCEF sözcüsü Lynn Geldof, 28 Eylül'de patlak veren şiddet olaylarında düne kadar 9802 kişinin de yaralandığını, yaralıların 4116'sının Filistinli çocuk olduğunu kaydetti.

Sözcüye göre, çatışmalarda can veren 310 kişinin 261'i Filistinli,35'i İsrailli Yahudi, 13'ü İsrailli Arap. Ölenler arasında bir de Alman bulunuyor.

Ölen Filistinli çocukların en büyüğünün yaşının 18 olduğunu belirten sözcü, çocukların 47'sinin Gazze şeridinde, 50'sinin Batı Şeria'da öldüğünü vurguladı.

Filistin'deki olaylar, İsrail'deki sağcı Likud partisinin lideri Ariel Şaron'un 28 Eylül'de Kudüs'teki Haremüşşerif'i ziyaret etmesiylepatlak vermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle