GeriDünya Filistin yönetimi bıraktı İsrail tutukladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistin yönetimi bıraktı İsrail tutukladı

İsrail ordusu, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden El Halil'e baskın düzenleyerek, Filistin yönetiminin serbest bıraktığı Hamas mensuplarını yeniden tutukladı.

El Halil'de tutuklu bulunan Hamas mensupları, Katar Emiri'nin talebi üzerine, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın talimatıyla dün serbest bırakılmışlardı.
İsrail askerlerinin, El Halil'in batısında, Hamas mensuplarınından birinin tutuklanması operasyonu sırasında, 66 yaşındaki, Ömer Salim Kavasmi adlı bir Filistinlinin de öldürüldüğü bildirildi.

Filistinli adamın oğlu, Recai Kavasmi, Filistin haber ajanslarından Ma'an'a yaptığı açıklamada, askerlerin evlerinin yatak odasına girdiklerini ve babasını vurduklarını söyledi. Filistinli genç, askerlerin babasının cesedini de beraberlerinde götürdüklerini, ancak daha sonra Filistin Kızılayına teslim ettiklerini anlattı. Recai Kavasmi, askerlerin, evlerinin birinci katında yaşayan Muhammed Bitar'ı tutukladıklarını belirtti.

Aynı evde tutuklanan Vael Muhammed Said El-Bitar'ın karısı ise askerlerin mahalleye baskını sırasında, evlerine ateş açtıklarını, kocasını götürüp, amcası Ömer Kavasmi'yi öldürdüklerini ifade etti.

Filistin yönetimi, söz konusu Hamas mensuplarını eylül ayında, aynı bölgede İsrailli yerleşimcilere bir arabadan ateş açılması olayıyla ilgili olarak tutuklamıştı. El Halil çevresinde, eylül ayında meydana gelen iki ayrı olayda 4 Yahudi yerleşimci ölmüş, 2'si de yaralanmıştı. Her iki olayı da Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları üstlenmişti.

Olayla ilgili oldukları gerekçesiyle Filistin yönetimi tarafından tutuklanan Hamas mensupları, önce Beytüllahim'de cezaevine konulmuşlar, ancak daha sonra ailelerinin ziyaretlerini kolaylaştırmak amacıyla El Halil'e nakledilmelerini talep etmişlerdi. 40 gün açlık grevinden sonra 5'i El Halil'deki cezaevine nakledilen, biri Beytüllahim'de kalan Hamaslı tutuklular, dün Katar Emiri'nin devreye girmesiyle serbest bırakılmışlardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle