GeriDünya Filistin seçimleri İsrail basının birinci gündem maddesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistin seçimleri İsrail basının birinci gündem maddesi

Filistin seçimleri İsrail basının birinci gündem maddesi
refid:3841063 ilişkili resim dosyası

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Ha’aretz seçim öncesi yapılan son anketlerde Hamas ve El Fetih’in kafaya kafaya olduğu yorumunu yapıyor.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Ha’aretz seçim öncesi yapılan son anketlerde Hamas ve El Fetih’in kafaya kafaya olduğu yorumunu yapıyor. Gazete ilk kez seçimlere katılan radikal dinci Hamas örgütünün özellikle Gazze Şeridi’ndeki 5 bölgede avantajlı durumda olduğunu ancak buna karşın El Fetih’in Batı Şeria’da üstün durumda göründüğünü yazıyor. Ha’aretz gazetesi Filistin seçimleri ile ilgili bir yorum haberde ise İsrail’in Hamas’ın seçimlere katılmasından kaygı duyduğunu ancak Filistinlilerin bu durumu son derece olumlu bir gelişme olarak gördüğünü belirtiyor. Gazete İslami Cihad’ın seçimlerde El Fetih örgütüne destek vermesini ise büyük sürpriz olarak değerlendiriyor.


Bir başka İsrail gazetesi The Jerusalem Post ise manşetine başbakanlık görevini yürüten Ehud Olmert’in Filistin halkına yönelik açıklamalarını taşıyor. Olmert Filistin halkına seçimlerde radikal dincilere oy vermemeleri çağrısı yapıyor. Olmert Ariel Sharon’un sağlık sorunları nedeniyle başbakanlık görevini üstlendikten sonra ilk kez yaptığı halka sesleniş konuşmasında Filistin halkına “Geleceğinizi radikal dincilerin eline bırakmayın” dedi.


Fransız basını da Filistin seçimlerini yakından takip ediyor. Le Monde gazetesi ilk sayfasındaki haberinde “Filistinliler El Fetih ile Hamas arasında karar verecek” başlığını kullanıyor. Gazete Han Yunus mülteci kampında militanlar ile adaylar arasındaki heyecan ve çoşku sokaklara taşmış durumda diye yazıyor. Le Figaro gazetesi ise seçim sonunda Hamas ve El Fetih’in yakınlaşmaktan başka şansı kalmayacak yorumunu yapıyor.

İran’ın Ahvaz şehrinde bombalı saldırı en az 9 ölü

The Tehran Times gazetesi manşet haberinde Ahvaz kentinde bombalı saldırılar düzenlendiğini patlamalarda en az 9 kişinin öldüğünü 45 kişinin yaralandığını yazıyor. Gazete cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın olayların ardından bölgeye gitmek istediğini ancak kötü hava koşulları nedeniyle seyahatin iptal edildiğini belirtiyor. İran hükümet yetkilileri olayı terörist saldırı olarak nitelendirirken bölge milletvekili Molla Huveyzi yaptığı açıklamada uydudan yayın yapan televizyon kanallarını suçluyor. Molla Huveyzi “uydu antenleri ile izlenen kanallardan sürekli olarak etkin ve milliyetçe ayrımcılık propagandası yapılıyor” diyor.

İspanya’da da tahliye tartışması

/images/100/0x0/55ea8cbaf018fbb8f8874608

Papa suikastı sorumlusu ve gazeteci Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’nın tahliyesinin Türkiye’de günlerce süren tartışmasının ardından benzer bir tahliye tartışması şu günlerde İspanya’da yapılıyor. İspanya El Kaide üyelerinin hapisten salıverilmesini tartışıyor. El Pais gazetesi manşetten verdiği haberinde daha önce İspanya’da El Kaide hücresi üyesi oldukları gerekçesi ile tutuklanan teröristlerin teker teker tahliye edildiğini yazıyor. Gazete son olarak Necib Muhammed adlı El Kaide üyesinin Cuma günü tahliye edildiğini ve diğer 18 tutuklunun da önümüzdeki aylarda salıverileceğini yazıyor. El Pais gerekli yasal değişiklik yapılmadığı sürece bu kişilerin aldıkları cezaların yarısını yatarak serbest kalmaya devam edeceklerine dikkat çekiyor. Gazete ilgili suçtan tutuklu olanların toplam 8 ila 9’ar yıl hapis cezası aldıklarını ancak 4’er yıl yatarak tahliye olmaya başladıklarını belirtiyor.

İngiltere’de heykel soygunu.  İstanbul’da tüp geçit inşasında bulunan tarihi eserler

/images/100/0x0/55ea8cbaf018fbb8f887460a

İngiliz  The Guardian gazetesinin ilk sayfasından aktardığı bir haberde Londra Üniversitesi’nin bahçesinde bulunan heykellerden birinin çalındığı belirtliyor. “The Watchers” adlı eserin 3 heykelden oluştuğu ve toplam değerinin 600 bin pound yani yaklaşık 1.5 milyon YTL olduğu ifade ediliyor. Gazetenin haberine göre olay yerinde inceleme yapan dedektifler heykel çok ağır olduğu için taşımak amacıyla en az 8 kişinin gerektiğini dolayısıyla bunun bir ekip işi olduğunu söylüyorlar. İngiliz polisi son 6 ay içerisinde ülkede 20 heykel hırsızlığının yaşandığını çoğunluğu bronz olan ve sanatsal açıdan milyonlarca pound eden heykellerin eritilip metal olarak satılmasından korkulduğunu belirtiyor. Çalınan heykelin eritilmesi durumunda elde edilecek bronzun ise 5 bin pound yani yaklaşık 14 bin YTL civarında edeceği belirtiliyor.

Guardian gazetesinde bu sabah İstanbul’daki tarih ve sanat hazineleri ile ilgili bir haber de var. Gazete boğazın iki yakasını birleştirecek tüp geçit projesi kapsamında yapılan inşaat çalışmaları sırasında çok sayıda tarihi eserin günışığına çıkmaya başladığını yazıyor. Guardian şu ana dek inşaat alanı içerisinde eski bir limana ait kalıntılar dahil çok sayıda mozaik parçaları ve Bizans döneminden kalma sikkeler bulunduğuna dikkat çekiyor. Gazete çeşitli arkeologların değerlendirmelerine de yer verdiği haberinde yeraltından çıkan tarihi eserler tüp geçit projesini askıya aldırabilir yorumunu yapıyor.

Otomotiv sektöründe sarsıntı sürüyor

/images/100/0x0/55ea8cbaf018fbb8f887460c

Ford şirketinin Kuzey Amerika’daki 14 fabrikasını kapatma ve 30 bin çalışanın işine son verme kararını açıklamasından birgün sonra bu kez bir başka otomotiv devi DaimlerChrysler işçi çıkaracağını açıkladı. The Financial Times gazetesinin haberine göre DaimlerChrysler özellikle idari kadroyu da kapsayacak şekilde yaklaşık 6 bin çalışanının işine son vereceğini duyurdu. Şirket CEO’su yaptığı açıklamada şirketin yapacağı bu kısıntı ile önümüzdeki 3 yıl içerisinde toplam 1.2 milyar dolar kara geçeceğini açıkladı. Financial Times haberin DaimlerChrysler hisselerine olumlu etki yaptığını ve haberin duyulmasının ardından şirket hisselerinin ortalama %4.2 oranında değer kazandığını yazıyor.

Katrina geçti ama rüzgarı hala Amerika’da siyasileri vuruyor

The New York Times gazetesi Bush yönetiminin Katrina fırtınası öncesi ve sırasında yapılan çalışmaları araştıran komisyona bilgi vermeyi kabul etmediğini yazıyor. Gazete Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Katrina ile ilgili olarak yapılan iç yazışmaların açıklanmayacağının duyurulduğunu ifade ediyor. Yönetim ayrıca Beyaz Saray çalışanlarının konu ile ilgili olarak komisyon önünde ifade vermeleri isteğini de geri çevirdi. New York Times Katrina’nın ardından iki ayrı soruşturma komisyonu kurulduğuna dikkat çekerken komisyon üyesi demokrat Charlie Melancon’un yaptığı açıklamada “yönetimin işbirliğine gitmemesi kabul edilemez” dediğini yazıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle