Dünya Haberleri

DÜNYA

  Filistin seçimini yenileme girişimi

  Derleyen: Mehmet SÜMER
  14.02.2006 - 09:50 | Son Güncelleme:

  ABD ve İsrail Filistin seçimlerini yenilemenin yollarını arıyor. AB karikatür krizini yumuşatmaya çalışıyor. İşte dünya basınından bazı başlıklar

  The New York Times gazetesi bu sabahki manşet haberinde Hamas’ın Filistin seçimlerinde zafer kazanmasının ardından Amerikan ve İsrail yönetiminin Hamas’ın hükümeti kurmasını önlemek ve seçimlerin yenilenmesini sağlamanın yollarını aradığını yazıyor. Gazete İsrailli ve batılı bazı diplomatlara dayandırdığı haberinde Filistin yönetimine yapılan mali yardımların ve tüm uluslar arası ilişkilerin kesilerek zor durumda bırakılacağını ve ardından da şimdiki devlet başkanı Mahmud Abbas’ın erken seçim çağrısı yapması için baskı yapılacağını iddia ediyor. The New York Times plana göre bu yaptırımlar ve durumdan sıkılan Filistin halkının da yeni seçimlerde Hamas’a oy vermemesi umuluyor diye yazıyor. Bu noktada Filistin halkının Hamas’a oy verme nedeninin daha rahat bir yaşam vaat etmesi olduğuna dikkat çekiliyor. Gazete Hamas’a İsrail’i tanı, şiddeti durdur ve daha önceki yönetimin İsrail ile yaptığı anlaşmaları tanı çağrısı yapılacağını, Hamas’ın bu teklifi reddetmesi durumunda yaptırımlar ve yeniden seçim planının uygulamaya koyulacağını belirtiyor.

   

   

  İŞKENCECİ İNGİLİZ ASKERLERDEN BİRİ TUTUKLANDI

   

  The Guardian gazetesinin haberine göre Iraklı gençleri döven İngiliz askerlerinden biri tutuklandı. Gazete tutuklanan askerin piyade tugayından bir onbaşı olduğunu yazıyor. The Guardian söz konusu askerin Iraklı gençlerin dövüldüğü videonun ortaya çıkmasından hemen bir gün sonra Pazar günü tutuklandığını belirtiyor. İngiliz yetkililer yaptıkları açıklamada olaya karışan tüm askerlerin tespit edilmesi ve tutuklanması için çalışmaların sürdüğünü söylüyorlar. İngiliz News of The World gazetesi İngiliz askerlerinin Irak’ta bir grup çocuk ve genci döverken görüntülerini yayınlamış bunun üzerine de bu askerler hakkında soruşturma başlatılmıştı.

   

  ARAP GENÇLER DANİMARKALI KARİKATÜRİSTLERE SORUCAK: BİZDEN NEFRET Mİ EDİYORSUNUZ?

   

  The Financial Times gazetesi bir grup Müslüman Arap gencin Danimarka’ya giderek Hz. Muhammed karikatürlerini çizen karikatüristler ile görüşeceğini yazıyor. Bu buluşmayı Arap ülkelerinde yayın yapan MBC televizyonu programcıları ayarlayacak. MBC’de yayınlanan talk show programının yapımcıları bir grup Müslüman Arap genci Danimarka’ya Hz. Muhammed karikatürlerini ilk yayımlayan gazete olan Jyllands-Posten’e götürerek burada karikatüristler ile görüştüreceklerini belirtiyorlar. Bu buluşmanın bu hafta yapılacağı ve seyahatin tüm ayrıntıları ile MBC televizyonunda yayınlanacağı ifade ediliyor. Talk showun yapımcılarından Hani Khoja karikatüristlere “Bizden nefret mi ediyorsunuz? Bizim sizden nefret ettiğimizi mi düşüyorsunuz?” gibi sorular yönelteceklerini söylüyor.

   

  AB KARİKATÜR KRİZİNİ YUMUŞATMAYI DENİYOR

   

  İspanyol El Pais gazetesi bu sabahki manşet haberinde AB’nin Müslüman ülkeler ile Batı arasında karikatür krizi nedeniyle gerilen ilişkileri düzeltmek için diplomatik bir tur başlattığını yazıyor. Gazete AB ortak politika ve yüksek temsilcisi Havier Solana’nın Cidde’de İslam Konferansı Örgütü genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüştüğünü yazıyor. İhsanoğlu Solana ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Avrupa’da yaşayan Müslümanların durumunu II. Dünya savaşı öncesi Yahudilerin durumuna benzetiyor. Solana da görüşmeden sonra “Avrupalılar adına İslam’a olan saygımızı ilettim” diye konuştu. El Pais AB liderlerinin bu diplomatik girişimleri çerçevesinde Solana’nın Mısır ve Ürdün’de de temaslarda bulunacağını, Alman dışişleri bakanının Ürdün ve Türkiye’yi ziyaret edeceğini ve Fransa cumhurbaşkanı Chirac’ın da 4-6 Mart tarihlerinde Suudi Arabistan’a gitmesinin beklendiğini belirtiyor.

   

  /images/100/0x0/55eaaa99f018fbb8f88ef771KUŞ GRİBİ: YUNANİSTAN'DA BİR KİŞİ KARANTİNADA

   

  Fransız Le Figaro gazetesi ilk sayfasından aktardığı haberinde Yunanistan’da bir kişinin kuş gribi şüphesi ile karantina altına alındığını,Belçika’da ölü bulunan kuğuların ilk test sonuçlarının negatif olduğunu yazıyor. Gazete ayrıca Slovenya’da Avusturya sınırına yakın bölgede kuğuların kuş gribi nedeniyle ölmesi üzerine Almanya’da hükümetin güvenlik önlemlerini artırdığını, İtalya’da 3 bölgede bulunan ölü kuğularda kuş gribi virüsünün bir türüne rastlandığı ve Rusya’nın güneyinde de kuş gribi vakasının görüldüğü belirtiyor.

   

  SİGARA ÖLDÜRÜYOR

   

  İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Independent bu sabah manşet haberinde sigara içmenin zararlarını ve İngiltere’de sigara içme alışkanlığı ile ilgili verileri sıralıyor. Gazete İngiltere’de her 4 yetişkinden birinin sigara içtiğini, sigaraya bağlı rahatsızlıkların İngiliz Sağlık Sistemi’ne yılda yaklaşık 5 milyar YTL’ye mal olduğunu ve sigara içenlerin içmeyenlere göre 8-12 yıl daha az yaşadıklarını belirtiyor. Haberde İngiliz parlamentosunda bugün sigaranın restoran ve barlarda yasaklanmasını öngören bir yasanın oylanacağı bu arada yapılan bir anket sonucuna göre de halkın %71’inin sigaranın tüm ortamlarda yasaklanmasını istediği belirtiliyor. Gazete İngiltere’de sigaraya başlama yaşının özellikle kız çocuklarında 15-16 yaşa kadar düştüğünü bu yaş grubundaki kız çocuklarının 3’te 1’inin sigara içtiğini yazıyor.Independent her yıl sigara nedeniyle 100 bin kişinin öldüğünü ve bunlardan 33 bin kişinin ölümüne sigaraya bağlı akciğer kanserinin neden olduğuna dikkat çekiyor. İngiliz hükümeti bugün oylanacak yasanın yürürlüğe girmesi halinde ilk yıl 700 bin kişinin sigarayı bırakacağını tahmin ediyor. Haberde sigara tüketiminin ekonomik boyutlarına da dikkat çekiliyor. İngiltere’nin AB üyesi ülkeler arasında sigaradan en çok vergi alan ülke olduğu sigara satışından yılda yaklaşık 9.5 milyar pound yani yaklaşık 20 milyar YTL vergi toplandığı belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı