GeriDünya Filistin polisiyle Hamas çatışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistin polisiyle Hamas çatışıyor

Filistin Yönetimi'nin ABD ve İsrail'den gelen baskılar üzerine Hamas'ın ruhani lideri Şeyh Ahmet Yasin'i tutuklama girişiminde bulunması Filistin'i iç savaşın eşiğine getirdi.

Şeyhin tutuklanmasını önlemek için evinin etrafında etten duvar oluşturan yüzlerce Hamas taraftarıyla Filistin polisi arasında çatışma çıktı. Taraflar karşılıklı olarak havaya otomatik silahlarla ateş açtı. Ancak bu gösterinin bir ara karşılıklı ateşe dönüşmesi sonucu Muhammed Silmi adlı 21 yaşındaki Hamas taraftarı kurşunlara hedef olarak can verdi.

ARAFAT ZORDA

Geçen hafta sonu başlayan intihar eylemleri üzerine Filistin topraklarına hava operasyonları düzenleyen İsrail, teröre karşı harekete geçmesi için Arafat'a süre tanımak amacıyla operasyonları durdurmuştu. İntihar saldırılarının ardından 180 Hamas ve İslami Cihad militanını tutuklatan Arafat, dün de Hamas'nı ruhani lideri Şeyh Ahmet Yasin'e karşı harekete geçti, ancak karşısında Hamas taraftarı Filistin halkını buldu. Böylece Arafat iki ateş arasında kaldı. Bir yandan İsrail, ‘‘Terörün başını ez, aksi takdirde misillemeler devam eder’’ diye uyarı gönderirken, diğer yandan Hamas taraftarlarının direnci Arafat'ı zor duruma düşürdü.

‘Küçük generaller‘ Arafat'a karşı ayaklandı

Yaser Arafat ile radikal İslamcılar arasında yaşanan gerginlik Filistin topraklarında suların akış yönünü değiştirdi. İsrail askerlerine taşlı saldırılarıyla intifada hareketinin sembolleri haline gelen Arafat'ın ‘‘küçük generalleri’’ şimdi Arafat'ın polisini hedef almaya başladılar. Filistin polisinin Hamas'ın ruhani lideri Şeyh Ahmet Yasin'i tutuklama girişimi üzerine binlerce kişi polisle çatışmaya girişti. Arafat'ın ‘‘küçük generallerim’’ dediği çocuklar ve gençler de polise taş atarak çatışmalara katıldılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle