Dünya Haberleri

DÜNYA

  Filistin halkı sandık başına gidiyor

  Murat UTKU/RAMALLAH, (DHA)
  25.01.2006 - 07:38 | Son Güncelleme:

  Filistin'de parlamentonun yeni üyelerini belirlemek üzere halk bugün oy kullanıyor. İlki 1996’da yapılan genel seçimlerin ardından ikinci kez düzenlenen parlamento seçimleri için halk 07.00’de sandık başına gitmeye başladı.

  1 milyon 340 bin kayıtlı seçmen bulunan Filistin’de parlamentonun 132 üyesinin belirleneceği seçimlerde oy verme işlemi 19.00’a kadar sürecek.

  10 yıl aradan sonra yapılan parlamento seçimlerinde El Fetih ve rakibi Hamas’la birlikte toplam 11 grubun listesi yarışıyor. 132 milletvekilinin yarısı nispi temsil, diğer yarısı ise çoğunluk sistemiyle bölgelere göre belirlenecek. Daha önceki uygulamaya göre 88 üyeli olan parlamentoda El Fetih 68 milletvekiliyle temsil ediliyordu.

  Bugün resmi tatil ilan edilen Filistin’deki seçimleri, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkelerden yaklaşık 900 yabancı gözlemci takip ediyor. Sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan seçimlerle ilgili olarak bir açıklama yapan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bütün seçmenleri oy kullanmaya çağırdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı