Dünya Haberleri

DÜNYA

  Filistin: Bu yıl anlaşma olmaz

  A.A.
  23.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Filistinli baş müzakereci Ahmed Kurey, Annapolis zirvesinin öngördüğü gibi İsrail ile yıl sonundan önce barış anlaşmasına varılması ihtimalini dışladı.

  Kurey, Paris'te düzenlediği basın toplantısında, "Karamsar da olmak istemiyorum, iyimser de... Ama objektif olarak söyleyeyim: Bu yıl anlaşma olmayacak" dedi.

  Kurey, "Bütün zorlu dosyaları açtık: toprak, sınırlar, Kudüs'ün statüsü, mülteciler, Yahudi yerleşim birimleri, güvenlik, su, iki devlet arasında ilişkiler... Filistinliler global bir anlaşma istiyor. Ama İsrail tarafında hiçbir şey yapılmadı. Tersine, daha çok yerleşim birimi, daha çok kontrol noktası var" diye konuştu.

  İsrail'in bu tutumuna karşı, Filistin Yönetimi'nin güvenlik alanındaki taahhütlerini yerine getirdiğini söyleyen Kurey, buna karşın hala yapılması gereken şeyler bulunduğunu kabul etti.

  İsrail ile Filistin arasındaki bu müzakerelerin başarısızlığa uğraması halinde bunun hangi sonuçları doğuracağının sorulması üzerine Kurey, Filistinlilerin başka seçeneklerinin bulunduğunu belirtti ve bu seçenekleri, "durumu zorlaştırmak için değil, Filistin halkının çıkarları yararına direniş" ya da "İsraillilerle Filistinliler arasındaki demokratik, laik ve ırkçı olmayan tek devlet" olarak sıraladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı