Dünya Haberleri

DÜNYA

  Filipinler'deki heyelanda toprak altından ses geldi

  GUINSAUGON (A.A)
  20.02.2006 - 09:28 | Son Güncelleme:

  Filipinler'in doğusunda meydana gelen toprak kaymasından üç gün sonra kurtarma görevlileri, toprak altında kalan okuldan geldiklerini düşündükleri bazı sesler duyduklarını belirtti.

  Filipinli kurtarma yetkilisi Ted Esguerra, “Taş vurma ve kazıma sesleri duyduk. Sesler Malezyalı uzmanların verdiği yeni cihazlar sayesinde saptandı. Yüzde yüz emin değiliz ancak okulun bulunduğu bölgeyi bulduğumuzu düşünüyoruz” dedi. Bu arada, Filipinler Sivil Savunma Bürosu, cuma gününden bu yana 72 cesedin çıkarıldığını, kayıp sayısının ise 913 olduğunu belirtti.

  Öte yandan, Filipinli yarbay Raul Farnacio, 246 çocuğun bulunduğu ilkokul binasının 35 metre çamurun altında kaldığını bildirdi. Kurtarma ekiplerinin binayı kaplayan çamurun ancak yarısını kazabildiklerini belirten yarbay, şu ana kadar hayat belirtisine rastlamadıklarını söyledi.

  YARDIMLAR

  Bu arada, Güney Kore, bugünkü kabine toplantısından sonra kurtarma çalışmaları için Filipinler'e 1 milyon dolar göndereceğini açıkladı. Yeni Zelanda da bölgeye yardım için 133 bin dolar göndermeyi planladığını bildirdi.
  Avustralya, Filipinler'deki zararın tespiti için bölgeye mühendisler göndereceğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı