Dünya Haberleri

DÜNYA

  Filipinler'de seçim katliamı: 21 ölü

  A.A.
  24.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Filipinler'de silahlı kişiler seçim çalışması yapan 40 siyasetçi ve gazeteciyi rehin aldı, rehinelerden 21'i ölü bulundu.

  Filipinler ordusundan General Afredo Cayton, ülkenin güneyinde 21 cesedin bulunduğunu, rehin alınan bu kişilerin silahlı kişiler tarafından öldürüldüğünü belirtti.

  KAÇIRILANLARIN 20'İSİ YEREL GAZETECİ

  Cayton, diğer rehineleri aramaya devam ettiklerini söyledi. Ordu sözcüsü Albay Romeo Brawner da silahlı kişilerin önemli yerel bir siyasetçiye bağlı olduğunu, aralarında bu siyasetçinin rakiplerinin de bulunduğu 40 kişiyi rehin aldığını bildirdi. Brawner, rehinelerden 20'sinin yerel gazeteci olduğunu ifade etti.

  Rehineler arasında Maguindanao vilayetinin belediye başkanı İsmail Mangundadatu'nun eşi, yardımcıları ve yandaşlarının bulunduğunu söyleyen Brawner, gazetecilerin, mayısta yapılması planlanan seçimlerde Maguindanao valiliğine aday olması beklenen Mangundadatu'ya eşlik ettiğini kaydetti.

  Brawner, rehin alma eyleminin, şu anki valinin ve Mangundadatu'nun kabileleri arasındaki çekişmeden kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

  Filipinler'de devlet başkanlığı seçimleri Mayıs 2010'da yapılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı