GeriDünya Filipinler'de militanlar ateşkesten memnun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filipinler'de militanlar ateşkesten memnun

Filipinler'de militanlar ateşkesten memnun
refid:12138003 ilişkili resim dosyası

Filipinler'in güneyindeki ayrılıkçı Müslüman militanlar, Filipinler hükümetinin kendilerine yönelik operasyonları durdurma kararından memnuniyet duyduğunu açıkladı. Filipinler'de hükümet dün yaptığı açıklamada Müslüman militanlara karşı operasyonları durdurduğunu belirtmişti.

Ancak militanlar, bir uluslararası makam, hükümetle özerklik anlaşmasını garanti edinceye kadar barış görüşmelerine yeniden başlamayacağını belirtti.

Militanların başmüzakerecisi Muhager İkbal, hükümetin ateşkes kararından memnuniyet duyduğunu, militan komutanlarına da yarından itibaren ateşkese uymaları talimatını vereceğini söyledi.İkbal, ancak uluslararası bir garanti olmadan hükümetle barış görüşmelerine yeniden başlamayacaklarını ifade etti.

Başmüzakereci İkbal, daha önce BM ya da İslam Konferansı Teşkilatını'nın konuya müdahil olmasını istemişti.
Bu arada hükümetin müzakerecisi Rafael Seguis de Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo'nun geçen ağustosta başlatılan operasyonları durdurma kararının, operasyonlar yüzünden evlerinden olan 300 bin dolayında kişinin dönmesini sağlayacağını belirtti.

GEÇEN YIL ŞİDDET OLAYLARI YENİDEN ARTMIŞTI

Filipinler'de Müslüman ayrılıkçılarla hükümet arasında 2003'te ateşkese varılmıştı. Ancak Filipinler yüksek mahkemesinin geçen yıl, ayrılıkçılar için daha geniş özerklik öngören anlaşmanın imzalanmasını engellemesi, şiddet olaylarını artırmıştı.

Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF), Katoliklerin çoğunlukta olduğu Filipinler'in güneyindeki Mindanao adasında özerk bir devlet kurmak için 40 yıldır mücadele veriyor. Çıkan şiddet olaylarında şimdiye kadar 120 bin dolayında kişi yaşamını yitirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle