Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Fiili müzakere başlamayabilir'

  PARİS/LONDRA(ANKA)
  02.01.2006 - 11:29 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını devralan Avusturya, başkanlıkları döneminde Türkiye ile asıl müzakerelere başlamayabilecekleri sinyalini verdi.

  "VİYANA TÜRKLERİ YENİDEN DURDURMAYA ÇALIŞIYOR"

  AB Dönem Başkanlığı’nın Avusturya’ya geçmesi, İngiliz basınında, "Viyanalılar, Türklerin Batı’ya yeni akınını püskürtmeye hazırlanıyor" şeklinde bir yoruma neden oldu.
  AB Dönem Başkanlığı’nın Avusturya’ya devrine ilişkin bir haberinde The Times gazetesi, 1683 Viyana Kuşatması’na gönderme yaptı. The Times, "300 yıldan uzun bir süre önce Osmanlı ordusunu Viyana kapılarından geri çeviren Avusturya, şimdi de 24 müttefiki adına, Avrupa Birliği’ne girmeye çalışan Türkiye’yle masaya oturacak" dedi.
  Avusturya’nın ekim ayında Türkiye’yle müzakerelerin başlatılmasını engellemeye çalıştığını ve Ankara’ya imtiyazlı ortaklık verilmesi konusunda ısrar ettiğini hatırlatan gazete, "Türkiye, Avusturya’nın dönem başkanlığında gerçek müzakerelerin başlamasını istiyor. Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ise Noel’den kısa bir süre önce, bir ya da birkaç başlıkta müzakerelere başlanabileceğini söylemek için erken olduğunu açıklamıştı" dedi.
  "AVUSTURYA, ÖNCELİĞİ BALKANLARA VERECEK"
  "6 aylık AB Dönem Başkanlığı’nı alan Avusturya için tarih tekerrür ediyor" diyen gazete, Polonyalı müttefiklerinin de yardımıyla Avusturya’nın, İkinci Viyana Kuşatması’nda Osmanlı ordusunu yendiğini hatırlattı.
  Gazete Avusturya’nın şimdi önceliği Balkanlara vermeye çalışacağı tahmininde bulunurken, Viyana’nın, Hırvatistan, Bosna, Arnavutluk, Sırbistan-Karadağ ve Makedonyalı hükümet temsilcilerini, AB’de bakanlar düzeyindeki bütün gayriresmi toplantılara davet edeceğini belirtti.

  Avusturya Başbakanı Schüssel, Hırvatistan ve Makedonya’nın da üye olacaklarını belirtirken Türkiye’nin katılımının belirsiz olduğunu ifade etti. Avusturya Dışişleri Bakanı Plassnik de, Avusturya’nın dönem başkanlığı döneminde Türkiye ile asıl müzakerelere başlanmayabileceğini söyledi.
    
  1 Ocak itibariyle Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını İngiltere’den resmen devralan Avusturya’dan Başbakan Wolfgang Schüssel ve Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’in aracılığıyla Türkiye açısından pek de iç açıcı olmayan mesajlar geldi.
    
  Wolfgang Schüssel, International Herald Tribune gazetesinde yayınlanan söyleşide AB’nin genişlemesi konusunu değerlendirirken Türkiye’nin hiç bir zaman AB üyesi olmayabileceği mesajını verdi.
    
  Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve çok kısa bir süre önce aday ilan edilen Makedonya’nın üyeliklerinin çabuk gerçekleşmesi için çaba göstereceğini ifade eden Schüssel, Romanya ve Bulgaristan’ın 2007 veya 2008 yılına kadar, Hırvatistan ve Makedonya’nın ise, hemen sonra üye olabileceklerini söyledi.

  TEK SEÇENEK ÜYELİK OLDUĞU SÖYLENEMEZ
   
  Buna karşın Schüssel, Türkiye’nin adaylığa layık olduğunu ancak müzakerelerin sonucunun belirsiz olmayı sürdürdüğünü belirterek, müzakerelerin "ucu açık" olması gerektiğini vurguladı. Schüssel, "Hiç kimse bugün tek seneçeğin üyelik olup olmadığı konusunda karar veremez" dedi.
    
  Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik de, İngiliz The Times gazetesinde yer verilen açıklamalarında Türk hükümetinin beklentilerinin aksine asıl müzakerelerin Şubat veya Mart’ta başlamayabileceğini söyledi.
    
  Plassnik, "Yılın ilk yarısında bir ya da başka başlıklarda müzakerelerin başlayıp başlamayacağını söylemek için henüz çok erken" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı