GeriDünya FIFA'dan iç savaşa hakemli mesaj
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FIFA'dan iç savaşa hakemli mesaj

FIFA'dan iç savaşa hakemli mesaj
refid:15074614 ilişkili resim dosyası

Bu bir futbol haberi değildir!

İngiltere-Cezayir maçının Özbek ve Kırgız hakem kadrosu, ülkelerindeki iç savaştan etkilenmeksizin, örnek bir maç yönetti.

KIRGIZ VE ÖZBEK HAKEMLERDEN FAIR-PLAY ÖRNEĞİ

 

Geçtiğimiz hafta bütün dünyanın gözleri Orta Asya’nın üzerindeydi. Kırgızistan’da resmi rakamlara göre yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybetmesine 400 bin kişinin de yerinden edilmesine neden olan etnik çatışmalar uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu.        

 

Çatışmaların temelinde ülkede nüfusun çoğunluğunu oluşturan Kırgızlarla Özbek azınlıklar arasındaki anlaşmazlıklar yatıyordu.

 

Ancak dün gece oynanan 2010 Dünya Kupası İngiltere-Cezayir maçı bambaşka görüntülere sahne oldu.

 

Maçı dünyanın en iyi 15 futbol hakeminden biri olarak görülen, 1977 doğumlu Özbek Ravşan İrmatov yönetti. İrmatov’un taç çizgisi üzerindeki yardımcılarından biri Kırgızistanlı Bahadır Koçkarov diğeri ise yine kendisi gibi Özbekistanlı Rafael İlyasov oldu.

 

Sorunsuz bir yönetim sergileyen hakem üçlüsü ülkelerinde yaşanan kanlı çatışmalara rağmen 90 dakikayı mükemmel bir uyum içerisinde tamamladı. Hakemler maç sonrasında performansları için birbirlerini tebrik ederken örnek görüntüler de sergilemiş oldu.

 

Hakemlerin bu uyumu futbolda fair-play anlayışının önemini de dünya kamuoyuna bir kez daha gösterdi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle