GeriDünya Fidel Castro'nun ağabeyi Ramon Castro öldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fidel Castro'nun ağabeyi Ramon Castro öldü

Fidel Castro'nun ağabeyi Ramon Castro öldü

Küba’nın devrimci lideri Fidel Castro’nun ağabeyi Ramon Castro 91 yaşında hayatını kaybetti.

Küba devlet televizyonu “Mongo” lakaplı Ramon Castro'nun başkent Havana'da öldüğünü duyurdu.

“Bu sabah yoldaş Ramon Castro Ruz 91 yaşında hayata veda etti” denilen açıklamada, Castro'nun naaşının yakıldığı ve küllerinin doğum yeri olan Biran köyüne nakledildiği belirtildi.

Fidel Castronun ağabeyi Ramon Castro öldü

Ramon ve Fidel Castro, kızkardeşieri Angelina ve Agustina Castro ile birlikte. (23 Eylül 2003, Biran Köyü)

Ramon Castro küçük kardeşleri Fidel ve Raul'ün aksine herhangi bir hükümet görevi üstlenmemesine rağmen, Küba devriminin tarım politikasını belirleyen en önemli isimlerdendi.

Şeker ve tarım bakanlıklarının stratejik danışmanlarından olan Ramon Castro, 2014'teki Küba-ABD yakınlaşmasından çok daha önce ABD'li tarım üreticileriyle kurduğu yakın ilişkilerle tanınıyordu.

Fidel Castronun ağabeyi Ramon Castro öldü

14 Aralık 1974'te çekilen bu karede Fidel Castro, dönemin Fransız Sosyalist Parti lideri François Mitterand ve Ramon Castro; Havana sokaklarını gezerken görülüyor.

14 Ekim 1924'de Küba'nın doğusundaki Holguin şehrine bağlı Biran köyünde doğan Ramon Castro, Fidel'den iki, Raul'den yedi yaş büyüktü. Silahlı mücadele ve ardından Küba devriminin politikasına yön veren kardeşlerinin aksine aile çiftliğinin idare işlerini üstlenen Ramon Castro, bu yolda ilerleyerek Havana Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Devrim sonrası, çiftlik hayvanları yetiştirme ve işçilere sosyal konut sağlama projesi Empresa Pecuaria'nın kurulmasına yardım etti, hayvancılık ve süt üretimi planlarının hayata geçirilmesinde önemli rol oynadı.

“BEN FİDEL’E DEĞİL, FİDEL BANA BENZİYOR”

2001 yılında ABD kongresinin Küba'dan gıda ve ilaç alımına izin vermesinden sonra, adadan ticarete başlayan başta Florida, Nebraska ve Kaliforniyalı tarım üreticilerinin birebir ilişki kurduğu isim oldu.
Hiç askeri üniforma giymemesine rağmen, Küba'nın Yayabo bölgesine özgü “guayabera” tarzı beyaz giysiler ve şapka kullanan Ramon Castro, sakalları ve saç sitili nedeniyle kardeşi Fidel'e benzerliğiyle dikkat çekiyordu. Bu yüzden “Ben Fidel'e değil Fidel bana benziyor, ben ondan daha büyüğüm” en çok tekrarladığı sözler arasındaydı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle