GeriDünya Fidel Castro'dan Obama'ya zehir zemberek mektup
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  38
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fidel Castro'dan Obama'ya zehir zemberek mektup

Fidel Castro'dan Obama'ya zehir zemberek mektup

ABD Başkanı Barack Obama'nın Küba ziyareti ile ilgili görüşleri merakla beklenen Fidel Castro sessizliğini bozdu. Komünist Partisi Merkez Komitesi yayın organı Granma'da tarihi ziyarete ilişkin düşüncelerini paylaşan Castro, Obama'ya sert çıktı: “İmparatorluğun bize bir şey hediye etmesine muhtaç değiliz.”

Castro “Kardeş Obama” başlıklı yazısında Küba'nın “onurlu ve özverili” bir ülke olduğunu belirterek, “Küba halkı eğitim, bilim ve kültürel gelişmelerle elde edilmiş zaferlerden, haklardan ve manevi zenginliklerden asla vazgeçmeyecektir” ifadelerini kullandı.

"HEDİYEYE MUHTAÇ DEĞİLİZ"

“İmparatorluğun bize bir şey hediye etmesine muhtaç değiliz. Bizim çabalarımız yasal ve barışcı yollardan olacaktır çünkü bu bizim bu gezegen yaşayan tüm insanların barış ve kardeşliğine karşı olan sorumlulugumuzdur” diyen Castro, Küba halkının sahip olduğu güç ve zeka ile “gıda ve maddi zenginlik üretecek kapasiteye sahip” olduğunu vurguladı.  

"OBAMA'NIN SÖZLERİ KÜBALILARA KALP KRİZİ RİSKİ YAŞATTI"

89 yaşındaki devrimci lider, Obama'nın Havana Gran Teatro'da yaptığı konuşmada “geçmişi unutup geleceğe bakalım” sözleri ile ABD Başkanı'ndan Kübalılar ve Amerikalılar hakkında “arkadaş, aile ve komşu” gibi sözler duyan Kübalıların “kalp krizi geçirme” riskiyle karşı karşıya kaldıklarını yazdı. 

"OBAMA 10 YAŞINDA BİLE DEĞİLKEN KÜBA'DA AYRIMCILIK ORTADAN KALKMIŞTI"

Obama'nın konuşmasında Küba ve ABD'nin afro-amerikan kökenlerine yaptığı vurguyu da eleştiren Fidel Castro “Yerli halklar Obama'nın havasında hiçbir yer tutmuyor.  Irk ayrımcılığının Devrimle birlikte süpürülüp yok edildiğine dair tek bir laf etmedi. Sayın Obama daha on yaşını bile doldurmadan tüm Kübalıların çalışma ve emeklik hakları ilan edilmişti. Siyah vatandaşların eğlence ve kamusal alanlardan men edilmesi için haydut tutulması iğrenç ve ırkçı burjuva alışkanlığı Küba Devrimince bu topraklardan süpürülmüştü.” 

60 yıllı aşkın süredir Küba'ya uygulanan ambargoyada vurgu yapan Castro 1961 Domuzlar Körfezi çıkartmasını da unutmadı. Castro, ABD'nin uçak ve savaş gemileriyle eğitilmiş paralı askeleriyle Küba'ya baskın yaparak bombaladığını hatırlatarak “Hiçbir şey yüzlerce ölü ve yaralıya mal olan ülkemize yapılan bu kasıtlı saldırıyı haklı çıkaramaz” dedi. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle