GeriDünya Fesli Türk’le AB karnavalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fesli Türk’le AB karnavalı

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği tartışmaları pazartesi günü Almanya’da yapılacak karnaval şenliklerinede konu oldu. Yarın Rheinland Pfalz Eyaleti’nin başkenti olan Mainz’da yapılacak karnaval geçidinde yer alan araçların birinde Türkiye’nin AB üyeliği konusunda Almanya’daki hükümet ile muhalefet arasındaki tartışma da gündeme getiriliyor.

Karnaval konvoyunda yer alacak araçta Türkiye’yi temsil eden bir Türk’ün bavuluyla AB’ye girişi canlandırılıyor. Türk’ün fesli olarak tasvir edilmesi ayrıca dikkat çekiyor. Yarın yapılacak büyük geçit öncesi ise bugün kentin Ludwieg caddesinde saat 13.11’de Türkiye konulu konvoyun da içinde bulunduğu bazı arabaların geçidi yapılacak.

MİLYONLAR İZLEYECEK

Saat 11.11’de Bauhof caddesinde başlayacak ve kentin en büyük caddelerinden geçecek olan kortej 12.30’dan itibaren canlı olarak televizyondan yayınlanacak ve böylece milyonlarca kişi televizyon ekranlarından Türkiye’nin AB üyeliği konvoyuna tanık olacak. 6.5 kilometre uzunluğundaki konvoy, 5.5 saatlık süre içinde 7 kilometrelik bir mesafeyi kattedecek ve yürüyüş Münster Meydanı’nda tamamlanacak.

Biri açıyor biri kapıyor

Türkiye’nin AB üyeliğinin canlandırıldığı karnavalda kapı önünde Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye’ye ‘AB’ye hosgeldin’ diyerek kapıdan içeriye girmesini işaret ederken, kapı arkasında Türkiye’nin AB’ye girmesine karşı olan ana muhalefet Partisi CDU’nun lideri Angela Merkel’in duvar ördüğü görülüyor. Karnaval geçidinde Türkiye-AB üyeliği konusunan işlendiği aracın büyük ilgi görmesi bekleniyor. Mainz’daki karnaval konvoyunda Türkiye’nin AB üyeliğini konu alan aracın yer alması, karnaval başlamadan Alman televizyon kanallarına konu olmaya başladı bile.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle