GeriDünya Feribot yangını en az 12 can aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Feribot yangını en az 12 can aldı

Feribot yangını en az 12 can aldı
refid:27864089 ilişkili resim dosyası

Yunanistan'dan İtalya'ya doğru yol alırken Adriyatik Denizi'nde yanan "Norman Atlantic" adlı feribotta ölenlerin sayısının 12'ye çıktığı açıklandı.

Kurtarma operasyonunda görevli İtalyan sahil güvenlik ekipleri, sosyal medyada yazdıkları mesajda, ölen 12 kişiden üçünün İtalyan, ikisinin Arnavut olduğunun kesinlik kazandığını duyurdu. Ölen Arnavutluk vatandaşlarının İlliria adlı römorkörde görevli kurtarma ekibinde oldukları belirtildi. Yangının çıkmasından kısa bir süre sonra denize atlayan Yunan bir çiftten erkek olanın da hayatını kaybedenler arasında olduğu biliniyordu.

Feribottaki Türk vatandaşlarının tamamı kurtuldu.

Bu arada, tahliye edilen feribottan sağ kurtarılanları taşıyan İtalya'ya ait iki askeri geminin halen bölgede olduğu ve kayıp olan 30'dan fazla kişiyi aramaya devam ettiği açıklandı.

"FERİBOTTA 478 DEĞİL, 499 KİŞİ VARDI”
Olayla ilgili soruşturma açan üç savcılıktan biri olan Bari kenti başsavcısı Giuseppe Volpe, bugün düzenlediği basın toplantısında, feribottaki kişilerin sayısının ilk açıklandığı gibi 478 değil 499 olduğunu ve çok sayıda kaçak yolcu bulunduğunu söyledi.

Yanan feribotun karaya çekilip garaj kapılarının açıldığında içeriden cesetler çıkmasının beklendiğini kaydeden İtalyan savcı, öldüğü açıklanan yolculardan ikisinin cesetlerinin denizde sürüklendiğini ve bulunamadığını ifade etti.

Feribot yangını en az 12 can aldı


Feribot yangını en az 12 can aldı

İtalya Ulaştırma Bakanı Maurizio Lupi, İtalyan ve Arnavut savcılıklarının hareket ettirilmeden Adriyatik'te bekletilen "Norman Atlantic" feribotunun ne tür şartlarda, hangi limana çekilmesi konusunu görüştüklerini duyurmuştu. Feribottaki yangın ve ölümlerle ilgili İtalya'da üç savcılık soruşturma başlatmıştı.

Feribot yangını en az 12 can aldı "KADIN VE ÇOCUKLARA VURUYORLARDI"

Feribot yangını en az 12 can aldı TÜRK YOLCULAR DEHŞETİ ANLATTI

TÜRKLERİN SAĞLIK DURUMU İYİ
AA muhabirinin diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, 54'ü Türk, 422 yolcu ve 56 mürettebatıyla İtalya'ya giden feribottaki Türk vatandaşların tamamı kurtarıldı.

Kurtarılan Türk vatandaşlarının Yunanistan ve İtalya'nın çeşitli limanlarına sevk edildiği ve sağlık kontrolünden geçtikleri bildirildi. Sağlık kontrolünün ardından herhangi bir yaralanma vakasının olmadığı da kaydedilirken, Yunanistan'a getirilen 13 Türk vatandaşının Selanik üzerinden İstanbul'a gideceği öğrenildi.

Türk yolculardan 31'inin ise iki İtalyan askeri ve Malta bandıralı bir yük gemisi ile İtalya'ya getirilen yolcular arasında olduğu belirtildi.

Kurtarma operasyonunu yürüten İtalyan makamlarından alınan bilgilerde, Türk vatandaşlarının çoğunluğunun (24 olduğu tahmin ediliyor) San Giorgio adlı İtalyan askeri gemisinde bulundukları kaydedildi. Hastane gemi olarak kullanılan San Giorgio'da toplamda 183 yolcu bulunuyor. Malta bandralı yük gemisindeki Türklerin sayısı ise 3 olarak öğrenildi. Toplam 3 gemideki Türklerin sağlık durumlarının iyi oldukları ifade ediliyor.

Çifte vatandaşlıkları da bulunan Türklerle birlikte feribotta 60'a yakın Türk vatandaşının bulunduğu tahmin ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle