GeriDünya Ferguson'ın öfkesi dinmiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  58
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ferguson'ın öfkesi dinmiyor

Ferguson'ın öfkesi dinmiyor
refid:27030368 ilişkili resim dosyası

ABD'nin Ferguson kentinde silahsız siyahi bir gencin 9 Ağustos'ta polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterileri sürüyor. Kentte geçtiğimiz günlerde ilan edilen kısa süreli sokağa çıkma yasağının dahi durduramadığı eylemler sırasında polisin göstericilere sert müdahalesi dikkat çekiyor. ABD Başkanı Barack Obama, emniyet güçlerinin sert tutumu nedeniyle gündeme gelen "polisin askerileştiği" tartışmalarına ilişkin, yerel kolluk kuvvetlerinin askeri teçhizatla donatılmasını içeren programların yeniden gözden geçirilmesinin faydalı olacağını düşündüğünü söyledi. Bu arada Brown'ın polis tarafından vurularak öldürülmesinin hemen ardından çekilen görüntüler ortaya çıktı.

"POLİS TEK KURŞUN SIKMADI"
Yetkililer, Ferguson'da polisin "yoğun silah ateşi" altında kalmasına rağmen tek bir kurşun dahi sıkmadığını belirtti.

Çıkan olaylarda 31 kişinin tutuklandığını ifade eden Eyalet Karayolu Devriye Amiri Ron Johnson, polisin protestoculara ait iki silaha el koyduğunu açıkladı.

OBAMA: ÖFKEYİ ANLAYABİLİYORUM AMA...
Irak'taki gelişmeler ve Ferguson'da çıkan olaylarla ilgili ekibiyle Beyaz Saray'da görüşmeler yapmak için tatilini iki günlüğüne yarıda kesip Washington'a gelen Obama, daha sonra kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Obama, Missouri eyaletinin çoğunlukla siyahilerin yaşadığı Ferguson kentinde 18 yaşındaki Michael Brown'ın bir polis tarafından öldürülmesinden sonra patlak veren olaylarla ilgili Adalet Bakanı Eric Holder ve Missouri Valisi Jay Nixon ile görüştüğünü bildirerek, Adalet Bakanlığı ve FBI'ın Brown'un ölümünü aydınlatmak üzere bağımsız bir soruşturma başlattığını dile getirdi.

Fergusonın öfkesi dinmiyor

Holder'ın yarın (Çarşamba günü) Ferguson'a giderek, FBI yetkilileri ve sivil liderlerle bir araya geleceğini belirten Obama, şöyle devam etti:

“Hepimiz, protestocular ve polisin sokaklardaki görüntülerini izledik. Şu çok açık ki, insanların büyük bölümü barışçıl gösteriler yapıyor ancak küçük bir azınlığın barışçıl olmadığı da açıkça görülüyor. Michael Brown'un ölümünün yarattığı kızgınlık ve öfkeyi anlayabiliyorum ancak yağmalamak, silah taşımak ve hatta polise saldırmak sadece gerilimin yükselmesine ve kaosa neden olur. Bu, adaletin sağlanmasına değil, sarsılmasına yol açar.”

Fergusonın öfkesi dinmiyor

"BAĞIRMA DEĞİL, DİNLEME ZAMANI"
Öte yandan, özgürce konuşmanın, bir araya gelmenin ve basın açıklamasında bulunabilmenin insanların anayasal hakları olduğunu vurgulayan Obama, bu hakların özellikle bu gibi hassas anlarda kesinlikle korunması gerektiğini ifade etti. Obama, polisin barışçıl protestoculara karşı aşırı güç kullanmasının da hiçbir haklı gerekçesi olmadığını dile getirdi.

Obama, ülke genelindeki birçok mahallede, yerel halk ve güvenlik birimleri arasında bir güven boşluğu olduğunu, beyaz ırk dışındaki gençlerin sahipsiz bırakıldığını ve korku objesi olarak görüldüğünü belirterek, bizzat kendisinin her iki algıyı değiştirme yönünde kişisel gayret gösterdiğini ve bu yönde projeler hayata geçirdiğini kaydetti. Bu algıların değişmesinin, "yıkmayı değil, inşa etmeyi, sadece bağırmayı değil, dinlemeyi gerektirdiğini" ifade eden Obama, "Birlikte bu şekilde ilerleyeceğiz, birlik halinde olarak ve birbirimizi anlayarak, birbirimiz arasında bölünmeler yaratarak değil" dedi.

Fergusonın öfkesi dinmiyor

"ULUSAL MUHAFIZ BİRLİĞİ'NİN KULLANIMI SINIRLI OLMALI"
Bir soru üzerine, Ferguson'a konuşlandırılması planlanan Ulusal Muhafız Birliği'nin sınırlı ve uygun bir biçimde kullanılması gerektiğini, bu hususta Missouri Valisi Jay Nixon'la da görüştüğünü anlatan Obama, gelecek birkaç günde bu adımın yararlı mı olacağı yoksa zarar mı getireceğini görmek için konuyu takip edeceğini kaydetti.

Obama, ABD'de polis güçlerinin militerleştiği yönündeki tartışmalara dair soru üzerine de "ABD'nin önemli özelliklerinden birinin, ordu ile yerel kolluk kuvvetleri arasındaki ayrımı koruma yeteneği olduğunu" belirterek, özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra yerel kolluk kuvvetlerinin uygun teçhizata sahip olması gerektiği yönünde kanaat oluştuğuna dikkati çekti.

Fergusonın öfkesi dinmiyor

Bununla birlikte, yerel kolluk kuvvetlerine sağlanan ödeneklerin nasıl kullanıldığı konusunda bir gözden geçirme çalışmasının faydalı olacağını dile getiren Obama, şöyle konuştu:

"(Yerel kolluk kuvvetlerine) Fonun nasıl gittiğini, yerel kolluk kuvvetlerinin ödenekleri nasıl kullandığını gözden geçirmemizin, satın aldıkları malzemeye gerçekten ihtiyaç duyduklarından emin olmamızın faydalı olacağını düşünüyorum çünkü ordumuz ve yerel kolluk kuvvetlerimiz arasında büyük bir fark var. Bu çizginin bulanıklaşmasını istemiyoruz. Bu bizim geleneklerimize aykırı olur. Dolayısıyla bu programların bazılarının yeniden incelenmesine iki partiden de ilgi olacağı düşüncesindeyim."

Bir başka soru üzerine ülkede beyazlar ve siyahların gördüğü muameleler ve aldıkları cezalar arasındaki farklılıkların da üzerine gidilmesi gereken bir konu olduğunu anlatan Obama, bu konudaki yanlışları gidermek için daha fazla koruyucu tedbirlere ve eğitimlere ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bununla birlikte, suç işleyen siyahi gençler varsa da cezalandırılması gerektiğini vurgulayan Obama, "Suç işleyen siyahi gençler var ve bunun niye olduğunu tartışabiliriz, yoksul koşullarda dünyaya gelmeleri, fırsat yoksunluğu, okudukları okulların başarısızlığı ve başka nedenler... Ama bir suç işlerlerse yargılanmalılar. Çünkü kamu güvenliği her toplumun çıkarınadır" dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle