GeriDünya 'Fehriye Erdal öldürüldü' iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  63
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Fehriye Erdal öldürüldü' iddiası

'Fehriye Erdal öldürüldü' iddiası
refid:13293176 ilişkili resim dosyası

Belçika’da dün hakkında 2 yıl hapis kararı çıkan Sabancı suikastı sanığı DHKP-C üyesi Fehriye Erdal’ın öldürüldüğü ve Romanya’da gömüldüğü iddia edildi.

Aynı davanın sanıklarından Duyar hapishanede Karagümrük Çetesi tarafından öldürülmüştü. Son sanık Akkol’un Yunanistan’da saklandığı iddia ediliyor.

Sabancı suikastinin sanıklarından DHKP-C üyesi Fehriye Erdal’ın Mustafa Duyar gibi öldürüldüğü iddia edildi.

Kanal D’nin haberine göre, gözetim altında tutulduğu Belçika’dan kaçan Fehriye Erdal’dan 3 yıldır haber alınamıyordu. İstihbarat kaynaklarına göre, Erdal öldürüldü ve Romanya’da gömüldü.

Sabancı Center’ın 25. katında 9 Ocak 1996 günü Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe, DHKP-C üyesi Mustafa Duyar, İsmail Akkol ve Fehriye Erdal tarafından öldürüldü. Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen cinayetin ardından Erdal, Duyar ve Akkol kayıplara karıştı.

Mustafa Duyar, cinayetten 1 yıl sonra Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği’ne teslim oldu. Cinayeti büyük soğukkanlılıkla anlatan Duyar, asıl hedefin Sakıp Sabancı olduğunu söyledi, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mustafa Duyar, dava sürerken, 1999 yılında Afyon Cezaevi’nde Karagümrük Çetesi’nin adamları tarafından öldürüldü. Cinayete yardım eden Fehriye Erdal, Belçika’da yakalandı ancak iadesi yılan hikayesine dönünce tekrar kayıplara karıştı. Dün Belçika mahkemesi tarafından üç yıldır firarda olan Fehriye Erdal gıyabında 2 yıla mahkûm edildi.

ROMANYA'YA GÖMÜLDÜ

Ancak Kanal D Ana Haber bülteninde yayınlanan haberde gıyabında tutuklama kararı çıkan Fehriye Erdal’ın bir balkan ükesinde öldürüldüğü ve bu nedenle ortadan kaybolduğu öne sürüldü. Yine bir balkan ülkesinde gömülü olduğu ve mezarının yerinin sır gibi saklandığı iddia edildi. VATAN’ın ulaştığı bilgiye göre, Fehriye Erdal Romanya’ya gömüldü.

AKKOL HALA YAKALANAMADI

Sabancı suikastinin bir diğer sanığı olan İsmail Akkol’un da cinayetten sonra kayıplara karıştığı ve izine Yunanistan da ulaşıldığı iddia edildi.

10 yıl önceki suikastın ardından kayıplara karışan ve Interpol’ün Kırmızı Bülten’iyle aranan, yasadışı DHKP-C üyesi Akkol’un izi Atina’da bulundu.

Suikastın ardından, diğer tetikçi Mustafa Duyar ve kendilerine yardımcı olan Fehriye Erdal ile birlikte Akkol’un önce Almanya’ya, oradan da Suriye’ye geçtiği belirlendi.

ERDAL İÇİN 2 YIL HAPİS CEZASI

BELÇİKA’DA 10 yıldır devam eden DHKP-C davasında karar dün, açıklandı. Brüksel’deki temyiz mahkemesi, Sabancı suikasti faillerinden Fehriye Erdal, DHKP-C’nin sözcüsü Bahar Kimyongür, Musa Asoğlu, Kaya Saz, Şükriye Akar ve Zerrin Sarı’nın Belçika’da işledikleri suçlarla ilgili nihai kararını dün açıkladı. Mahkeme, DHKP-C’nin Belçika’da “terör eylemi yapmadığına” karar verirken, teröristlerin bireysel suçlarını dikkate aldı. Belçika’da işledikleri suçlardan dolayı Erdal’a ve Kaya Saz’a 2’şer yıl, Musa Ağaoğlu’na 3 yıl hapis cezası verildi. Ancak terör örgütü üyelerinin Belçika’da tutuklu kaldıkları süre nedeniyle hapis cezaları ertelendi. Bu sanıkları terör örgütü üyesi olmak ithamından aklarken, “suç örgütü” yerine de daha hafif anlamı olan “çete” tanımlamasını tercih eden mahkeme, savcılığın ağır ithamlarının kanıtlarını yetersiz buldu. Brüksel Temyiz Mahkemesi, diğer sanıklardan Bahar Kimyongür, Şükriye Akar Özordulu ve Zerrin Sarı’yı da suçsuz bularak beraat ettirdi. DHKP-C’nin sözcüsü Bahar Kimyongür, “yapmış olduğu eylemler ifade özgürlüğü çerçevesinde ele alınmalıdır” gerekçesiyle ceza almadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle