Dünya Haberleri

DÜNYA

  Federasyona ilk adım

  Hürriyet Haber
  01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği ile Kıbrıs Rum Kesimi'nin Brüksel'de tam üyelik müzakerelerine başladıkları gün, Türkiye ile KKTC de Ankara'da, ‘adı konulmamış’ federasyonun ilk adımlarını attı. Türkiye ile KKTC arasında, ‘ortak ekonomik alan’ oluşturuldu.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in önceki gün Lefkoşa'da ‘KKTC halkı isterse, Türkiye ile bütünleşebilir’ diyerek yeşil ışık yaktığı KKTC-Türkiye Federasyonu'nun altyapısı, dün Ankara'da ilk toplantısını yapan Ortaklık Konseyi'nde oluşturuldu. Konseyde, ilk adım olarak Türkiye ve KKTC ekonomilerinin bütünleştirilmesine ilişkin karar ‘resmen’ açıklandı.

  Türkiye ve KKTC'den 5'er bakan ve 5'er miletvekilinin katıldığı ve eş başkanlığını Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ve KKTC Dışişleri Bakanı Taner Etkin'in yaptıkları toplantı sonunda yayınlanan ‘Ortaklık Konseyi Bildirisi’yle dünyaya, ‘Rumlar’ın AB ile, dolayısıyla da Yunanistan ile bütünleşme yolunda atacakları adımların aynısı, Türkiye ve KKTC arasında da atılacaktır' mesajı verildi.

  Bildiride, üyelik müzakereleri ile Yunanistan'la Rum Kesimi arasında siyasi bütünleşmenin de tamamlandığını, Türkiye ve KKTC'nin bu müzakerelerin sonuçlarını tanımayacakları vurgulandı. Gürel, bildirinin açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, ‘Rumlar ne yaparsa, KKTC ile biz de aynısını yapacağız’ dedi.

  EKONOMİLER BÜTÜNLEŞİYOR

  Bildiride, Türkiye ve KKTC ekonomilerini resmen bütünleştirecek önlemler yer aldı. Buna göre:

  Türkiye ve KKTC bundan sonra geleceğe yönelik ekonomi ve yatırım planlamalarını birlikte yapacaklar. Bu çerçevede bir ‘Ortak ekonomik komite’ oluşturulacak.

  İki ülke arasında ‘gümrüklerin uyumlaştırılması ve serbest ticaret koşulları çerçevesinde, mal, hizmet ve sermayenin serbest dolaşımını, teknoloji transferini ve yatırımların akışını temel alan’, ortak ekonomik alan kurulacak.

  Turizm, eğitim, ulaştırma, haberleşme, enerji, tarım, sanayi, ticaret, yatırım, kredi-finansman, para-banka alanlarındaki işbirliği de, yine ortak ekonomik alan çerçevesi içinde geliştirilecek.

  İki ülkedeki gerçek ve tüzel kişiler, KKTC'de yapacakları yatırımlarda, Türkiye'de öncelikli yörelerde uygulanan teşvik ve desteklerden aynen yararlandırılacak.

  KKTC'ye Türkiye'den su getirilmesi projeleri hızlandırılacak.

  Gürel, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, bu önlemlerin Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği'ni etkilemeyeceğini söyledi.

  BÖLÜNMENİN SORUMLUSU AB

  Konsey bildirisinde, AB-Rum Kesimi üyelik müzakerelerinin Ada'da yaratabileceği ‘hukuki, siyasi ve ekonomik’ hiçbir sonucu tanımayacaklarını açıklayan KKTC ve Türkiye, Kıbrıs'ın bölünmesinden de yaptığı ‘tarihi yanlış’ nedeniyle Avrupa Birliği'nin sorumlu olduğunu dünyaya ilan ettiler.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı