GeriDünya Fas’ta krallar gibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fas’ta krallar gibi

Fas’ta krallar gibi
refid:7546652 ilişkili resim dosyası

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ilk resmi yurtdışı gezisini yaptığı eski sömürge Fas’ta Kral 6. Muhammed ile kral edasında halkı selamlarken, milyarlarca Euro’luk karlı anlaşmaları cebine koydu.

Sarko, Fas’ta Türkiye’nin AB üyeliğine karşı geliştirdiği ’Akdeniz Birliği’ni de gündeme getirdi.

CUMHURBAŞKANI seçimlerinden önce Fransa’yı eski ’görkemli’ günlerine götürmeyi vaat eden Nicolas Sarkozy, eski sömürge Fas’a yönelik ziyaretinde adeta şov yaptı. Fas Kralı 6. Muhammed ile Marakeş sokaklarında üstü açık bir limuzinle kral havasında dolaşan Sarkozy, ziyaretini karlı anlaşmalarla da perçinledi. Dünkü temaslarda Fransa ile Fas arasında milyarlarca Euro’luk sivil ve askeri anlaşmalara imza atıldı. Bunların en göze çarpanı Tanca ile Kazablanka arasında hızlı tren hattının inşasına yönelik anlaşma oldu. Bu inşaatı hızlı tren TGV’nin üreticisi Fransız grubu Alstom yapacak ve 2 milyar Euro’yu kasasına koyacak. Alstom TGV trenini daha önce sadece Güney Kore’ye satabilmişti. Sarkozy’nin temaslarında ayrıca FREMM adlı çok amaçlı firkateynlerle de ilgili 500 milyon Euro’luk bir anlaşma yapıldı. Sarkozy’nin temaslarının en önemli sonucu ise Fransız nükleer enerji şirketi Areva ile Fas’ın OCP şirketinin uranyum çıkarma çalışmaları için bir taslak anlaşmaya varmaları oldu.

AKDENİZ BİRLİĞİ

Fransız cumhurbaşkanı, 1987’de AB’ye üye olmak için başvuran Fas’ta Türkiye’nin üyeliğine karşı geliştirdiği Akdeniz Birliği projesini de gündeme getirdi. "Fransa, AB içinde imtiyazlı bir statü elde etme arzusu konusunda Fas ile omuz omuzadır" diyen Sarkozy, böylece Akdeniz Birliği projesini hayata geçirmekte ciddi olduğu mesajını verdi. Fransız bir diplomat "imtiyazlı statü" sözünün Fas için bazı Avrupa kurumlarında üyelik anlamına geldiğini söyledi.

İki oğluyla şarkıcıyı da götürdü

Sarkozy’nin, ilk evliliğinden olan iki oğlu Jean ve Pierre ile Cezayir asıllı Fransız şarkıcı Faudel’i de (ortada) Fas’a yanında götürmesi dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle