Dünya Haberleri

DÜNYA

  Farelerde göğüs kanserine fren

  Hürriyet Haber
  02.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Michigan Üniversitesi'nde araştırmalar yapan bilimadamları, fareler üzerindeki deneylerde, kansere karşı etkili bir ilaç olduğu bilinen Intereukin-2'yi, kanser aşısı ile kullanılarak göğüs kanseri tümörlerini yok etmeyi başardılar.

  Amerikan Ulusal Bilim Akademisi yayın organının 2 Mart tarihli sayısında yer alan araştırma raporunda, Interleukin-2'nin, vücudun savunma sistemini harekete geçirerek, kanser gibi zararlı hücreleri yok ettiği açıklandı.

  Michigan Üniversitesi bilimadamlarının laboratuvarda fareler üzerinde yaptıkları araştırmalarda, göğüs kanserinin ilerlemiş safhasını yansıtan habis tümörleri, Interleukin-2 terkibi ile yok etmeyi başardıkları bildirildi.

  SAVUNMA DEVREDE

  Şimdiye kadar ilk kez Interleukin-2 bileşiminin, vücudun savunma sistemi hücrelerini bölerek çoğalttığı konusunda net bulgu elde edildiği, Interleukin-2'nin, Dendritic hücreleri denilen, akyuvarlardan hazırlanmış özel bir aşı ile birlikte kullanıldığı belirtiliyor. Dendritic hücrelerinin vücudun savunma sistemini kanser hücrelerine karşı uyardığı ifade ediliyor.

  Konu ile igili bilimadamı Prof.James J.Mule, Interleukin-2'nin, daha önce hazırlanmış olan kanser aşısının anti-tümör özelliğini ortaya çıkardığını açıkladı.

  Prof.Mule, Dendritic hücrelerinin, beyaz kan hücreleri olan T hücrelerini saptayarak, T hücrelerinin, kopyalama sistemi ile antijenler üretmesini sağladığını belirtti.

  Tüm üreyen yeni T hücrelerinin, göğüs kanseri tümörünü yok edecek özelliklerle çoğaldığını açıklayan Prof.Mule, Dendritic hücreleri ile yapılan aşının yalnız başına, vücudun savunma sistemini kansere karşı bir zemberek etkisi ile uyarmaya çalıştığını, Interleukin-2 ile birlikte kullanıldığı zaman, T hücrelerini uyararak, kansere karşı antijenlerin üremesini sağladığını ifade ediyor.

  SONUCA NASIL ULAŞILDI?

  Michigan Üniversitesi bilim adamları, belkide yüzyılın en önemli buluşu olacak çalışmayı şöyle gerçekleştirdiler:

  Fareye üç kez öldürücü dozda sarkoma (habis) tümörü hücreleri enjekte edildi. Daha sonra sarkoma özelliği taşıyan Dendritic hücreleri verilerek tümörün küçüldüğü belirlendi. Bir sonraki tedavide ise, Dendritic hücreleri ile, Interleukin-2'nin düşük dozu birlikte verildi ve hastalık tamamen yok edildi. Yapılan araştırmalarda, öldürücü dozda sarkoma enjekte edilen farelerin % 80'inin, tedavi sonunda tümörlerden tamamen kurtuldukları bildiriliyor.

  Araştırmalarda, öldürücü sarkoma tümörleri akciğerlerine yayılan farelerin % 60'ının Dendritic ve IL-2 kombinasyonu ile tedavi edildikleri ve tedaviden sonra tümörlerin etkisiz hale geldiği belirtiliyor. Farelerin % 40'ında ise, tedavi sonrasında sadece 10'un altında tümör kabarcığının sayılabildiği ifade ediliyor.

  Araştırmalarda, büyük ve hastalığın geç dönemini temsil eden tümörlerde ise, tedavi sonrasında, önemli miktarda tümör küçülmesi belirlendi.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı