Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fanilalı New York’a

  Hürriyet Haber
  14.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Obama, Guantanamo hapishanesini kapatmak üzere ilk adımı attı. Beş terör zanlısı, sivil mahkemeye sevk edilecek. 11 Eylül’ün mimarı “faninalı terörist” lakaplı Halid Şeyh de, saldırının vurduğu New York’ta yargılanacak.

  KÜBA’daki Amerikan üssü Guantanamo’nda bulunan askeri hapishanesinin kapatılması yolunda ilk ciddi adım atıldı. Seçim vaatleri arasına, yabancı terör zanlılarının çoğunun resmen suçlanmaksızın yıllarca tutulduğu ve kötü muameleye maruz kaldığı hapishaneyi en geç 22 Ocak’ta kapatmayı da koyan ABD Başkanı Barack Obama, iktidardaki ilk yılının sonuna yaklaşırken düğmeye bastı.
  Defalarca su tahtası uygulandı
  ABD Adalet Bakanlığı 11 Eylül saldırılarını planladığı şüphesiyle Guantanamo’da tutulan beş önemli terör zanlısının ABD’ye nakledilip sivil ceza mahkemelerinde yargılanacağını açıkladı. Bugüne kadar askeri komisyonlar tarafından soruşturulan bu zanlılar arasında, “fanilalı terörist” lakaplı Halid Şeyh Muhammed de var. 44 yaşındaki Pakistan asıllı Kuveyt vatandaşı Muhammed, 2003 martında yakalanıp 2006 eylülünde Guantanamo’ya getirilmişti. “Su tahtası” gibi işkence yöntemlerini de içeren sorgusunda, 11 Eylül saldırılarını ve 2002’de Amerikalı gazeteci Daniel Pearl’ün El Kaide tarafından öldürülmesini planladığını itiraf etmişti.

  Elde var 210

  BEŞ zanlının naklinin ardından Guantanamo’da 210 tutuklu kalacak. Hiçbir ülke bu zanlıları kabul etmiyor. 22 Ocak’a kadar hapishaneyi kapatma sözünün tutulması tutukluların ABD’ye nakli gerekiyor.

  Danışman istifa etti

  GUANTANAMO hapishanesinin kapatılması işini yürüten Beyaz Saray Hukuk Danışmanı Gregory Craig bu kritik dönemde istifa etti. Craig bugüne dek Obama Yönetimi’nden ayrılan en üst düzey yetkili oldu. Hapishanenin bir türlü kapatılamamasından rahatsızlık duyan ve birkaç aydır başarısız bulunduğu için istifa edebileceği konuşulan Craig’in yerine Bob Bauer geçecek.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı