Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ezidiler silahlı eğitim alıp IŞİD'e karşı savaşmak için geri döndü

  Ramazan YAVUZ/SİNCAR, (DHA)
  20.08.2014 - 01:39 | Son Güncelleme:

  IŞİD’in, Musul’dan sonra ele geçirip katliamlar yaptığı Sincar (Şengal) İlçesi’nden kaçtıktan sonra ailelerini Kuzey Irak’ta Kürt bölgesine, Suriye’de de Kürtlerin yaşadığı Rojava’ya bırakan yaklaşık bin 400 Ezidi, silahlanıp IŞİD’e karşı savaşmaya başladı.

  KİM BU EZİDİLER

  PKK ve YPG’lilerin silah eğitimi verdiği Ezidiler Sincar Dağı’nda ağırlıklı olarak kendi bölgelerini korumakla görevlendiriliyor. Ezidilerden Abdo Hamo, "Ailelerimizi güvenli bölgelere bıraktıktan sonra kendi topraklarımız, namusumuz için IŞİD’e karşı savaşmak için geri döndük. Bizden yüzlerce insanı katlettiler. Kendi topraklarımızı onlara bırakamazdık. Sincar Dağı bizim için kutsal, birçok ibadethanemiz var burada" dedi.

  DHA muhabirinin Sincar Dağı’nda görüntülediği silahlı Ezidiler arasında tüfekli 70- 80 yaşlarındaki erkekler dikkat çekti.

  Ezidiler silahlı eğitim alıp IŞİDe karşı savaşmak için geri döndü

  Sincar Dağı’nda üstlenen PKK, YPG ve az sayıdaki peşmerge, IŞİD güçlerini oluşturdukları güvenlik koridoruna yaklaştırmamak için yoğun çaba sarf ederken, aldıkları silahlı eğitimden sonra savaşır duruma gelen Ezidiler de mevzilerdeki yerlerini aldı.

  Ezidiler, ağırlıklı olarak kendi bölgelerini korumakla görevlendirilirken, Sincar Dağı’nın özellikle ova kesimlerindeki köylere yerleşen IŞİD militanlarının bölgeden temizlenmesi için sıcak çatışmalara YPG ve PKK’lılar gönderiliyor. IŞİD’e karşı silahlanan Ezidilere lojistik desteği ise yine bölgedeki PKK ve YPG sağlıyor. Sincar Dağı’nın bazı alanlarında devriye görevi de yapan Ezidiler, silahlarını bir an olsun yanlarından ayırmıyor.

  Ezidiler silahlı eğitim alıp IŞİDe karşı savaşmak için geri döndü

  'TOPRAKLARIMIZI ONLARA BIRAKAMAZDIK'
  YPG saflarında savaşan Ezidilerden 50 yaşındaki Abdo Hamo, kısa bir eğitimden sonra savaşmaya hazır duruma geldikleri belirterek şunları söyledi:
  Ailelerimizi Rojava ve Irak Kürdistan Bölgesi’ne bıraktıktan sonra kendi topraklarımız, namusumuz için IŞİD’e karşı savaşmak için geri döndük. Bizden yüzlerce insanı katlettiler. Kendi topraklarımızı onlara bırakamazdık. Sincar Dağı bizim için kutsal birçok ibadethanemiz var burada.

  Ezidiler silahlı eğitim alıp IŞİDe karşı savaşmak için geri döndü

  MAVZERLİ 75 YAŞINDAKİ EZİDİ DE CEPHEDE
  Sincar Dağı’nın birçok noktasında ağaç altlarında, kayaların diplerinde sipere yatarak dürbünleriyle sürekli IŞİD’in bulunduğu noktaları gözetleyen 1940 model mavzer silahı taşıyan Ezidilerden 75 yaşındaki Rustem Sino, mavzerin 35 yıldır kendisinde olduğunu söyledi.

  Ezidiler silahlı eğitim alıp IŞİDe karşı savaşmak için geri döndü

  Silahın baba yadigârı olduğunu ve bugünler için sakladığını söyleyen Sino, YPG’nin kendisine Kalaşnikof vermek istediğini ancak kendisinin kabul etmediğini dile getirdi. Sino şöyle dedi:

  Çok seri değil ama bunu iyi kullanıyorum. IŞİD’e karşı bununla da savaşabilirim. Biz kendi toprağımızda barış içinde yaşarken onlar bize saldırdı. Biz şimdiye kadar hiç kimseye saldırmadık, kimsenin namusunda, toprağında gözümüz olmadı. Ama ne oldukları tam belli olmayan bu IŞİD çeteleri aniden bize saldırdı. İlk etapta çoluk çocuk ailelerimiz hepsi kaçtı. Ancak biz dağda saklandık. Bu dağı iyi biliyorum. YPG ve PKK’lılar gelince de yanlarına gidip savaşmak istediğimi söyledim. Onlar da beni köyümde görevlendirdi."

  Ezidiler silahlı eğitim alıp IŞİDe karşı savaşmak için geri döndü

  'BU DAĞDA BÜYÜK KATLİAM YAŞANDI'
  Sincar Dağı’nda 5-10 kişilik grupla yol kontrolleri sağlayan ekipte yer alan 75 yaşındaki Serdeşt Abdo da şunları anlattı:
  Baskın yaptıkları köylerde kadın ve kızlarımızı kaçırdılar. Bu dağda büyük bir katliam yaşandı. Yüzlerce kişinin cesetleri vardı Sincar’de. Biz geri dönüp silahlandığımız zaman bu ölülerimizi gömdük. Onlar ani baskın yaparken silahlı olanlarımız karşılık verdi, savaştık ancak mermilerimiz yetersiz. Böyle bir şey olabileceğini bilseydik evlerimizde kasalarla mermi depolardık. Şimdi silahlarımız ve yeterli mermimiz var. Onlarla sonuna kadar savaşacağız. IŞİD’in insanlıkla bir ilgisi yok.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı