Dünya Haberleri

DÜNYA

  Eyvah, 68’liler emekli oluyor

  Hürriyet Haber
  17.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de savaş sonrası doğan "baby boomer" kuşağı artık emekli oluyor. 1 Ocak 1946’da gece yarısını bir saniye geçe doğan ilk "baby boomer" Kirschling sosyal güvence için başvuru yapan ilk kişi oldu.

  80 milyon "baby boomer"ın sosyal güvenlik sistemini iflas ettirmesinden korkuluyor. Bu emeklilik dalgasına "gümüş tsunami" adı veriliyor.

  AMERİKALI Kirschling, 1 Ocak 1946 gününün ilk saniyesinde doğduğunda yeni bir kuşağın da habercisi oluyordu. 1945’te sona eren İkinci Dünya Savaşı sonrası hızlı nüfus artışı nedeniyle ’baby-boomer’, ya da daha bilinen adıyla ’68 kuşağı’nın ilk temsilcisi olan Kathleen Casey-Kirschling, şimdi bir ilke daha öncülük etti. Sosyal güvence için online başvuru yapan ilk "baby boomer" oldu. "Sadece bir kez daha ilk olmak istedim" diyen Casey-Kirschling’in emeklilik başvurusu aynı zamanda bir kabusun da habercisi.

  Çünkü ilk ’baby-boomer’ın arkasında emeklilik için sırada olan 80 milyon kişi daha var! Şimdi Amerika’da gündemdeki sorun, 1946-1964 yılları arasında doğan nüfusun peşpeşe emekli maaşı almasının Sosyal Güvenlik Sistemi’ni çökertip çökertmeyeceği.

  Çünkü mevcut durumda ABD’de 50 milyon kişiye emekli maaşı ödenirken 68 kuşağının emekli olmasıyla 2030’a kadar emekli maaşı alan insan sayısı 84 milyona ulaşacak. Sağlık sigortasından yararlanan insan sayısı ise 44 milyondan 79 milyona yükselecek. Yani iki aktif çalışan kişi başına 1 emekli düşecek. Gelecek 75 yılda sosyal sigorta sisteminin yükümlülükleri 50 trilyon dolar gibi korkunç bir rakama varacak.

  Uzmanlar, muhtemel nüfus patlamasını hesaba katmadan 1935’teki sosyal güvenlik sistemini kuran dönemin ABD Başkanı Franklin Delano Roosevelt’i sorumlu tutuyor. ABD’de 2. savaş sonrasında 44 çalışan bir emekliye bakıyordu. Şimdi ise üç işçi bir emekliye bakıyor. Yakında emeklilerin sayısı çalışanları geçecek. Uzmanlar bu gidişle aldığından fazlasını verecek olan sistemin 35 yıl sonra iflas edeceğine inanıyor.

  Heritage Vakfı’nda ekonomist olan David John bu durumu "Bu bir film olsaydı, korkunç bir müzikle başlardı, çünkü bu selde çok fazla insan var" sözleriyle ifade ediyor.

  "Baby Boomer" nedir

  İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerikan nüfusunun düşmesi üzerine halk reklamlarla ve teşviklerle bebek yapmaya yönlendirildi. Bunun sonucunda büyük bir nüfus patlaması meydana geldi. 1946-1964 yılları arasında doğan bu kuşağa "baby boomer" adı verildi. Bu kuşağın 1946’da dünyaya gelen ilk temsilcileri, gençlik çağına adım attığında ABD, Vietnam’daki savaşın zirvesini yaşıyordu. Savaş protestoları bu kuşağın kimliğini şekillendirdi. "Savaşma seviş" sloganını hayat düsturu edinen Çiçek Çocukları da aynı kuşağın temsilcileri.

  1964 yılı "yaşlanmayı reddeden" bu kuşağın yetiştiği son yıl kabul ediliyor. 1946’ dan sonra kadın başına düşen çocuk sayısı 3 civarındayken, 1964’te bu 2’nin altına düşmüştü. Bu kuşağın en ünlüsü ise ABD’nin ilk "boomer" başkanı olan 1946 doğumlu Bill Clinton.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı