Dünya Haberleri

DÜNYA

  Evren sürekli hareket halinde

  Hürriyet Haber
  18.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Evrenin, ardı arkası kesilmeyen kozmik fırtınalar, galaksi ve yıldız çarpışmaları, türbülanslar ve başka şiddetli rüzgarlarla adeta ‘hallaç pamuğu gibi’ atılmakta olduğu bildirildi.

  Science dergisinin son sayısında makalesi yayınlanan Amerikalı Gökbilimci Jack Burns, genel inanışın aksine son derece hareketli olan evrende esen fırtınaların hızının bazen saniyede 1000 km'ye ulaştığını kaydetti.

  Birçok gözlemevinden gelen verilere dayandığını belirten Gökbilimci Burns, ‘daha düne kadar, gökbilimciler devasa galaksi kümelerinin nazlı nazlı seyrettiklerini düşünüyorlardı, oysa son bilimsel veriler, galaksi yığınlarının sık sık çarpıştıklarını gösteriyor. Kozmik fırtınalar da bundan kaynaklanıyor’ ifadesini kullandı.

  Burns'e göre, her çarpışmada galaksiler şok dalgası yayıyor, daha da önemlisi çarpışmalarla sıcaklıkları bazen 10 milyon dereceye kadar çıkabiliyor. Bu da, daha sonra meydana gelen çarpışmaların şiddetini artırıyor. Bu kozmik olaylar o denli şiddetli oluyor ki, milyonlarca ışık-yılı ötede meydana geldikleri halde, dünyadan bile gözlenebiliyor. Bu çarpışmalarla çevreye yayılan radyo dalgaları da hassas aygıtlarla tespit edilebiliyor ve bu aygıtlar adeta evren meteorolojisinin barometresi olarak iş görüyor.

  Gökbilimci Burns, bu kozmik olayların incelenmesiyle ileride evrenin sonsuza dek genişleyip genişlemeyeceği sorusunun da, çözüme kavuşturulabileceğini düşünüyor. Burns, ‘Kozmik zamanın akışını ve galaksilerin çarpışma koşullarını öğrenerek, evrenin geleceğine göz atabileceğimizi sanıyorum’ diye yazdı.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı