GeriDünya Evet alkoliğim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evet alkoliğim

Evet alkoliğim
refid:3753071 ilişkili resim dosyası

Alkol, İngiltere’yi iki ayrı yönden sarsıyor. İngilizlerin aşırı alkol tüketimi, bir yandan neden olduğu hastalıklar yüzünden ölümleri artırdığı için tartışılırken, bir kişisel alkol problemi de siyasi krize dönüştü. Muhalefetteki Liberal Demokrat Parti lideri Charles Kennedy, alkolik olduğunu itiraf edince siyasi geleceğini ateşe attı.

İNGİLİZ Liberal Demokrat Parti’nin Lideri Charles Kennedy’nin alkol sorunu olduğunu itiraf etmesi, İngiltere gazetelerinin tümünün manşetlerinde yer alırken, istifa etmesi için parti içinden yapılan baskılar da artıyor. The Guardian gazetesi, aylardır alkol bağımlılığı olmadığını öne süren Kennedy’nin dün tedavi gördüğünü itiraf ettiğini yazdı. Gazete, bu konuda, "Kennedy, bu itirafı yaparken parti içindeki rakiplerine meydan okudu ve seçim çağrısı yaptı. Mayıs ayındaki yerel seçimler öncesinde partide liderlik yarışı olup olmayacağı belli değil. Ama Kennedy’nin hem kendisine hem de partisine zarar vermeden gitmesi gerekiyor" yorumunu yaptı. Gazeteye konuşan Liberal Demokrat Partisi üst düzey yetkililerinden biri "Bir adamın içki sorunu, 200 yıllık tarihi olan bir partiyi mahvediyor" derken, bir diğeri, Kennedy’nin lider seçimine aday olarak katılmasının "düşünülemeyeceği"ni özellikle vurguladı.

6 yıldır parti başkanlığı yapan 46 yaşındaki Kennedy, çok içtiği yolundaki dedikoduları ilk kez önceki akşam kabul etmiş ve "18 ay uğraştıktan sonra bu meseleyi hallettim" demişti. Bunun üzerine parti içinde istifa etmesi için baskılar başladı. Kennedy’ye bir darbe de kendi gölge kabinesinden geldi. Kabinesinin 23 üyesinden 11’i artık desteklemediklerini açıkladıkları Kennedy’yi istifaya çağırdılar. Kennedy’ye tepkiler sadece alkolik olmasından dolayı değil, daha önce bu konuda yalan söylemesinden de kaynaklanıyor. Kennedy, alkol problemi ITV tarafından kurcalanınca, kamuoyuna gerçeği söylemek zorunda kaldı. Ancak Kennedy, tedavi gördüğünü, iki aydır ağzına bir damla içki koymadığını ve ömür boyu da koyacağını sanmadığını söyledi. İskoç asıllı olan Kennedy’nin bir zamanlar gecede bir şişe viskiyi tek başına bitirdiği konuşuluyordu

Alkol en çok İngilizleri öldürüyor

LANCET tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre İngiltere’de sirozdan ölümler hızla artarken diğer Avrupa ülkelerinde azalıyor. İngiltere’den başka sadece Finlandiya, İrlanda ve Hollanda’da siroz ölümleri arttı. Ancak, Avusturya, Almanya, İtalya, Fransa, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç ve Danimarka’da bu oran düştü. İngiliz hükümeti alkol problemi ile ilgilenmemekle suçlanıyor. Araştırmaya göre 1990’lı yıllarda İngiltere ve Galler’de erkeklerde sirozdan ölüm oranı üçte iki artarken, alkolik olduğunu itiraf eden Liberal Demokrat Parti lideri Charles Kennedy’nin memleketi İskoçya’da ölüm oranı ikiye katlanarak siroz ölümlerindeki rekorun sahibi oldu. Aynı dönemde (1991- 2001) kadınlarda siroz ölümleri % 50 oranında arttı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle