Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Eve gidin’ dedi, kimse dinlemedi

  Hürriyet Haber
  08.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır’daki halk-rejim satrancında tam bir “pata” (berabere) durumu söz konusu. Ne Mübarek ne de halk pozisyonlarını terk ediyor.

  BİR YANDA DEVRİM DİĞER YANDA HAYAT MEYDANI / FOTO GALERİ

  Önceki gün hükümet ile muhalefet arasında diyalog sürecinin başlamasına ve anayasa komisyonu kurulmasında anlaşılmasına rağmen Tahrir Meydanı’ndaki protestocular, Mübarek ülkeden gidinceye kadar gösterilerine devam edeceklerini belirttiler. Mısır Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman’ın, “This Week”den Christiane Amanpour’a verdiği demeçte göstericilere, “Eve gidin. Durumun normale dönmesine izin verin” demesi de bir işe yaramadı.
  Devlete insan zinciri vuruldu
  Tahrir Meydanı’nda protestocu kalabalığı dün sabah Mısır’daki bakanlıklar ve devlet dairelerini barındıran, bürokrasinin merkezi “Mugamma” etrafında insan zinciri oluşturup devleti “kilitledi”. Bankalar, okullar yeniden açılsa da, borsanın açılması 24 saat daha ertelendi. Hükümet isyan yüzünden çok ihtiyaç duyduğu 2.5 milyar dolarlık borçlanma tahvilini satamadı. Başkent Kahire’de pek çok devlet dairesi meydan çevresinde bulunuyor ve protestocuların kampı meydana giriş çıkışı etkiliyor.
  Kadınlar sınıf terfisi bekliyor
  Tahrir Meydanı’na gelen yeni göstericiler “devrim ateşini” korumakta kararlı. Medya mensuplarını ud eşliğinde söyledikleri şarkılarla karşılayan göstericiler, alanda hazırladıkları duvar gazeteleri ve duyuru panoları ile gelişmeleri takip ediyor. Günlerdir erkeklerle birlikte Tahrir Meydanı’nı dolduran kadınlar da, ikinci sınıf vatandaşlıktan birinci sınıf vatandaşlığa terfi etmek için gösteri yapıyor. Yurtdışında yaşayan Mısırlılar bile, eylemcilere destek olmak için Kahire’ye taşınıyor. Kahire’de dün sokağa çıkma yasağı da gevşetildi.

  14. gün

  MISIR’da protestocular, hükümetin muhalefet gruplarıyla masaya oturmasına rağmen Tahrir Meydanı’ndaki isyanı sürdürüyor. Direnişin 14’üncü gününde, meydana “Bırak”, “Millet rejimi devirmek istiyor” yazılarını kocaman harflerle yazan Mısır ordusuna ait tankların hareket edip protestocuların etrafını çevirmesini önlemek için yerlerinden bile kıpırdamıyor. Meydanı kamp yerine çeviren gÖstericiler megafonlarla, duvar bildirileriyle irtibat kuruyor.

  Mübarek gitsin, ülke seçime hazırlansın

  MISIR’da yönetim ile muhalefet grupları arasında önceki gün başlayan görüşmeler, ülkedeki krizi sona erdirebilecek bir sonuç getirmedi. Mübarek’in atadığı yeni kabine, bu ortamda dün ilk kez toplandı. Kurulması kararlaştırılan anayasa komisyonu anayasal reform önerilerini Mart’ın ilk haftasında açıklayacak. Görüşmelere katılmayan Nobel Barış Ödüllü Diplomat Muhammed el Baradey ise, Mübarek’in görevden ayrılması ve üç kişilik bir başkanlık heyetinin ülkeyi seçime hazırlaması önerisini desteklediğini söyledi. Bu arada Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Mübarek’in Almanya’da bir hastanede kalması ile ilgili bir talebin olmadığını söyledi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı