GeriDünya Evcil hayvanlara kötü davranana süper-ceza
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evcil hayvanlara kötü davranana süper-ceza

Kanada'nın en büyük eyaleti Ontario'da, beslediği ev hayvanlarına eziyet edenlere bugüne kadar görülmemiş cezalar uygulanacak.

Ontario eyalet parlamentosunda dün kabul edilen yasayla evinde kedi, köpek, kuş ya da başka hayvanlar besleyip bunlara işkence ve eziyet edenlerle hayvanat bahçelerindeki hayvanlara kötü muamelede bulunanlara 60 bin Kanada Doları (78 bin YTL) para cezası, hapis ve ömür boyu hayvan edinememe gibi cezalar getirildi.

Yasada, hastalık, bakım, aşılama veya temizlik için kendisine gelen hayvanlarda işkence izleri gören veterinerlere de, durumu ilgili mercilere bildirme zorunluluğu getirildi. Bunu yapmayan veterinerler, çalışma izinlerini kaybedecek.
Yeni yasa, eğlence, satış veya her ne sebeple olursa olsun, hayvan bulunduranlara da en kısa zamanda bildirim zorunluluğu getirdi.

Ontario Kamu Güvenliği Bakanı Rick Bartolucci, 1919 yılından bu yana hayvanları koruma adına hiç bu kadar önemli bir yasa çıkarılamadığını belirterek, yeni yasayı “hayvan haklarında devrim" olarak nitelendirdi. Bartolucci, “hayvanlara eziyet konusunda asla toleranslı olmayacağız. Ontario, bu yasayla Kanada'nın bu konudaki en güçlü eyaleti olmuştur" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle