Dünya Haberleri

DÜNYA

  Eurogroup bugün yeni başkanını seçecek

  Hilal SARI, DHA
  04.12.2017 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Euro Bölgesi maliye bakanlarını bir araya getiren Eurogroup, 13 Aralıkta 2012 yılından beri başkanlık görevini sürdüren Hollandalı politikacı Jeroen Dijsselbloem’un görev süresini doldurması sebebiyle yeni başkanını seçecek.

  EURONEWS’de yer alan habere göre bugün bir araya gelecek 19 maliye bakanı, yeni başkanlarını seçecek. Dijsselbloem’un yerine gelecek yeni Eurogroup başkanının karşılaşacağı en önemli güncel sorun, Yunanistan’da devam eden kriz ve ülkenin borçlarının yeniden yapılandırılması olacak.

  Dijsselbloem, görev süresi boyunca aylık toplantılara başkanlık etti, Yunanistan, İrlanda, Portekiz, İspanya ve Kıbrıs’a devlet borçları sebebiyle iflastan kurtulmaları için Euro Bölgesi kurtarma fonlarının başında bulundu.

  FAVORİ MARIO CENTENO
  Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, Slovakya Maliye Bakanı Peter Kazimir, Letonya Maliye Bakanı Dana Reizniece-Ozola ve Lüksemburg Maliye Bakanı Pierre Gramegna Eurogroup başkanlığı için adaylığını koyan bakanlar.
  2011-2014 yılları arasında borç krizi ve kurtarma kredisi süresince Portekiz’i güçlü bir ekonomik iyileşmeden geçiren Harvard mezunu ekonomist Mario Centeno, favori aday olarak görülüyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı