GeriDünya ETA'ya darbe üstüne darbe
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ETA'ya darbe üstüne darbe

Fransa'da hafta sonu yapılan baskınlarda, İspanya'nın kanlı terör örgütü ETA'ya büyük darbe vuruldu. ETA lideri İgnacio Gracia Arregu'nın, Cuma gecesi yakalanmasının ardından sürdürülen operasyonlarda, yedisi örgütün lider kadrosundan toplam 15 kişi yakalanarak cezaevine gönderildi.

Örgütün lider yakandıktan sonra kilit konumlardaki bir çok kişinin daha yakalanması ETA liderinin yakalandıktan sonra polise verdiği ifade doğrultusunda yakalandığı sanılıyor.

Fransız polisi yaptığı diğer operasyonlar sonrasında bir çcok patlıyıcı ve mühimmat ele geçirdi. Bu gelişmelerden sonra Fransa ile İspanpa arasında zaman zaman esen soğuk rüzgarlada son bulmuş oldu. Paris ve Madrid arasında terörle mücadele konusundaki yoğun işbirliğine rağmen, ayrılık yanlısı ETA yönetiminin Fransa topraklarında faliyet göstermesi, İspanyol kamuoyunu son zamanlara önemli ölçüde rahatsız ediyordu.

Fransa, AB üyelerinde yürürlükte olan Schengen anlaşması gereği iki ülke arasındaki sınırlarda kimlik kontrolü yapılmamasını gerekçe göstererek, ETA militanlarını kendi topraklarında sıkı bir biçimde denetleyemediğini ileri sürüyordu.

ETA'nın 31 yıldır sürdürdüğü ayrılık yanlısı eylemlerde, İspanya'da 850'den fazla kişi hayatını kaybetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle