Dünya Haberleri

DÜNYA

  ETA saldırıları sürüyor

  Hürriyet Haber
  18.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İspanya'da Bask bölgesinin bağımsızlığı için savaşan ayrılıkçı ETA örgütünün ateşkes ilan etmesinin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen, ülkede ETA saldırıları devam ediyor. Ateşkes ilanının 6. ayının gün Bask bölgesinin bağımsızlığı yanlılarının karargáhı kabul edilen Renteria'daki Sosyalist Parti merkezine ve San Sebastian'daki bir otoparka molotof kokteyl saldırısı düzenlendiler. Polis, dün sabaha karşı düzenlenen iki saldırıda da önemli hasar meydana geldiğini söyledi. İspanyol İçişleri Bakanlığı'na göre, ateşkesin ilan edilmesinden bu yana 220 şiddet olayı meydana geldi.

  Öte yandan, İspanyol Radyosu, dün, ETA'nın siyasi kanadı Herri Batasuna'nın ‘‘gözü kulağı’’ olarak nitelenen Carlos Maria Gonzato Raveli ve ETA ile bağlantısı olan Gara Gazetesi'nden Maite Ubiria adında bir gazetecinin tutuklandığını duyurdu.

  Fransa ve İspanya'da çok sayıda ayrılıkçı ETA örgütü militanının tutuklanmasını takiben, İspanyol güvenlik güçleri, ETA'nın terörist faaliyetlerine yardımcı olduğuna dair kesin kanıtlar bulunduğu iddiası ile ETA'nın siyasi kanadına karşı bir dizi operasyon başlatmıştı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı