GeriDünya ETA’nın ‘Apo’sunu arkadaşları sattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ETA’nın ‘Apo’sunu arkadaşları sattı

İSPANYOL ve Fransız polisini yıllardır peşinden koşturan ve Fransa'nın Bidart kentinde bir villada karısıyla birlikte yakalanan ayrılıkçı Bask terör örgütü ETA lideri Ignacio Gracia Arregui'yi, arkadaşlarının ele verdiği ortaya çıktı.

Arregui, ETA'nın orta düzeyde 20 kadar yöneticisi geçen hafta İspanyol polisince gözaltına alındıktan sonra yakalandı. Yakalanan 20 yöneticinin konuşması sonucu operasyonlarını Bidart kentine yönelten güvenlik güçleri, Arregui'yi direnmesine bile fırsat vermeden gafil avladı. Polis, ‘arkadaşları bilgi vermeseydi, Arregui kolay kolay yakalanmazdı’ dedi. Fransız polisi, ‘İnaki Rantaria’, ‘Bruno’ ve ‘Grosti’ kod adlarıyla dolaşan Bask lideri Arregui'nin, iki yaşındaki kızı ve Fransız eşiyle birlikte ‘Agur Deneri’ adlı bir villanın birinci katında önceki gece tutuklandıktan sonra, Paris'e getirildiğini duyurdular.

RAHAT UYUYABİLİRİZ

1992 yılında örgütün başına geçen 45 yaşındaki İspanyol vatandaşı Arregui, 1995 te Kral Juan Carlos'a karşı düzenlenen ancak gerçekleştiremeyen suikast girişiminin ve birçok şiddet eyleminin sorumlusu olarak aranıyordu. İspanya, Arregui'nin yakalanmasından büyük memnuniyet duyduğunu bildirdi. İçişleri Bakanı Jaime Mayor Oreja ‘İspanyollar, bu gece daha rahat uyuyabilirler’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle