Dünya Haberleri

DÜNYA

  ETA bombaları Avrupa'yı korkuttu

  Hürriyet Haber
  16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İspanya Kralı Juan Carlos, İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in açılışını yapacağı bir müze yakınında 8 el bombası bulunması tüm dünyayı korkuttu.

  Liderlerinin Fransa'da yakalanmasının hemen ertesinde terör örgütü ETA'nın suikast girişiminde bulunmayı planladığı öne sürülüyor.

  İspanya polisi, üç liderin açılışını yapacağı Bask bölgesindeki Herhani kasabasınrdaki müzenin yakınında uzaktan kumanda ile patlamaya hazırlanmış 8 el bombası buldu. Liderlerin açılışı yapmasına 3 saat kala bulunan el bombaları büyük korku yarattı.

  LİDERLER MENZİL DIŞINDA

  İspanyol yetkilileri, bombaların müzeden 500 metre ötede gömülü bir vaziyette bulunduğunu belirterek, "Teröristlerin amacı gürültü çıkartartmak olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü bombalar, müzeye el ile atılamayacak kadar uzakta" diye konuştular.

  Bombalarının Fransa'da ETA liderinin yakalanmasının hemen ardından ortaya çıkartılması, örgüt liderinin "konuşturulduğu" yorumlarına yol açtı.

  Polis yetkilileri, ele geçirilen 8 adet Mecar-43 modeli el bombasını hemen etkisiz hale getirdi. Bombaların imha edilmesinden bir saat sonra İspanya Kralı ve Başbakanı ile Alman Başbakan kasabaya gelerek müze açılışını gerçekleştirdiler. Olay polisin güvenlik önlemlerini daha da artırmasına yol açtı.

  Polis, bombaların bulunduğu bölgenin son iki gündür sürekli kontrol edildiğini belirterek teröristlerin ziyaret günü el bombalarını getirerek gömdüğünü kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı