Dünya Haberleri

DÜNYA

  Eşşebab, Somali'deki saldırıyı kabullenmedi

  A.A.
  04.12.2009 - 09:01 | Son Güncelleme:

  Somali'de faaliyet gösteren Eşşebab örgütü, bakanların da öldüğü dünkü saldırıyı kendilerinin düzenlediği iddialarını yalanladı.

  Örgütün sözcüsü Şeyh Ali Mahmud Rage, gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu patlamayı Eşşebab'ın planlamadığını ilan ediyorum. Masum insanları hedef almak Eşşebab'ın tıynetinde yoktur. Bunun bizzat hükümetin bir komplosu olduğuna inanıyoruz" dedi.

  Somali'nin Batı destekli hükümeti içinde uzun zamandır derin siyasi ayrılıkların bulunduğunu belirten Rage, "Uzun zamandır devam eden bir iktidar mücadelesinin olduğunu biliyoruz. Bazı sözde hükümet yetkililerinin patlama yerini saldırıdan dakikalar önce terk ettiğini biliyoruz. Bu da saldırının arkasında kendilerinin bulunduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

  Kadın kılığına girmiş bir intihar bombacısının düzenlediği saldırıda Mogadişu'daki otelde yapılan mezuniyet törenine katılan, aralarında bakanların da bulunduğu 22 kişi hayatını kaybetmişti.

  Saldırıda sağlık bakanı, eğitim bakanı ve yüksek eğitim bakanının öldüğü, spor ve turizm bakanlarınınsa yaralandığı bildirilmişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı