GeriDünya Eski Nazi Reinhhold Hanning, Auschwitz'te pay sahibi olduğu vahşeti ilk kez anlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski Nazi Reinhhold Hanning, Auschwitz'te pay sahibi olduğu vahşeti ilk kez anlattı

Eski Nazi Reinhhold Hanning, Auschwitz'te pay sahibi olduğu vahşeti ilk kez anlattı

Eski Nazi görevlisi 94 yaşındaki Reinhold Hanning, 170 bin kişinin katledilmesine ilişkin ilk kez konuştu. Almanya'nın Detmold kentindeki mahkemede, avukatı aracılığıyla tarihe ışık tutacak açıklamalarda bulunan Hanning, "İnsanlar vuruldu, gazla öldürüldü ve yakıldı. Cesetlerin getirilip götürüldüğünü görüyordum" dedi.

Auschwitz Toplama Kampı’na zorla çalıştırılmak ya da gaz odalarında katledilmek üzere gönderilen mahkûmların seçilmesini yönetmekle suçlanan Hanning, birçok insanı öldüren ve böylesi bir ıstıraba neden olan ‘suç örgütü’nün bir parçası olduğu için nedamet getirdiğini söyledi. Eski Nazi gardiyanı, “Bile bile adaletsizliğin yaşanmasına izin verdiğim ve buna karşı gelmediğim için utanç duyuyorum” dedi. 

Eski Nazi Reinhhold Hanning, Auschwitzte pay sahibi olduğu vahşeti ilk kez anlattı

Auschwitz Toplama Kampı

İngiliz Independent'ın haberine göre; Hanning, Auschwitz’deki toplu katliamlarda dahli olduğu yönündeki suçlamaları ise reddederek, kampın kurbanlara gaz verilen kısmında görevli olmadığını savundu. 

"Uzun zaman sessiz kaldım. Tüm hayatım boyunca sessiz kaldım" diyen Hanning, II. Dünya Savaşı sırasında cephede yaralanınca Auschwitz'e gönderildi. Tekrar cepheye dönme talebi iki kez reddedilen Hanning, "Hayatımın bu dönemini baskı altına almaya çalıştım. Auschwitz bir kâbustu. Keşke orada olmasaydım" dedi.

Eski Nazi Reinhhold Hanning, Auschwitzte pay sahibi olduğu vahşeti ilk kez anlattı

Eski Auschwithz muhafızı Hanning... 

Auschwitz’den kurtulan ve davanın müştekileri arasında yer alan Leon Schwarzbaum (95), Hanning’in özrünü kabul ettiğini ancak onu affedemeyeceğini söyledi.  

Hanning ile ilgili kararın 27 Mayıs'ta verilmesi bekleniyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle