Dünya Haberleri

DÜNYA

  Eski Maocu favori

  Hürriyet Haber
  15.02.2005 - 01:51 | Son Güncelleme:

  SEÇİMLERİN ardından, Irak başbakanlığı için üç siyasinin adı öne çıktı.

  Adel Abdül Mehdi:

  Şu anki geçici yönetimin Maliye Bakanı 63 yaşındaki Mehdi, Arap milliyetçiliği ve sosyalizmi benimseyerek, 1960 yılında Baas partisine katıldı. Ancak, Saddam’ın partide boy gösterip cinayetlere karışması üzerine, Fransa’ya kaçtı.

  Fransa’da siyasi bilimler ve ekonomi eğitimi aldı. Bu sırada, Mao taraftarı oldu. Ardından, İran’a giderek, sürgün edilen Iraklıların kurduğu İslami Devrim Yüksek Konseyi üyesi oldu. İran’daki yaşamı sırasında Maoculuğu terk edip, radikal İslamcı oldu. Başbakanlık için favori.

  İbrahim Caferi:

  Mehdi’nin en büyük rakibi. Asıl mesleği hekim olan 57 yaşındaki Caferi, ılımlı İslamcı olarak görülüyor. Şu an Devlet Başkanı Gazi el Yaver’in yardımcısı olan Caferi, uzunca bir süre İngiltere’de sürgünde yaşadıktan sonra, Saddam’ın devrilmesinin ardından ülkesine döndü.

  Ahmed Çelebi:

  Iraklı sürgünleri Irak dışında örgütleyen kişi olarak tanındı. ABD’nin Irak’a saldırısıyla birlikte Washington’un en gözde politikacısı haline gelen Çelebi, işler ters gidince, Irak’taki toplu imha silahlarıyla ilgili ABD’yi yanıltmakla suçlandı. İran’a bilgi aktardığı da iddia edilen ve bunun üzerine gözden düşmeye başlayan Çelebi’nin, ittifakına giren Çelebi’nin, diğer iki adayın kilitlenmesi durumunda, aradan fırlayabileceği belirtiliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı