Dünya Eski fotoğraflar facia getirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski fotoğraflar facia getirdi

İsrail uçaklarının Lübnan'daki Hizbullah mevzilerine karşı düzenlediği bombardıman sırasında hayatını kaybeden anne ve 6 çocuğunun ordunun elindeki eski fotoğrafların kurbanı olduğu anlaşıldı. 1995 yılında çekilmiş fotoğraflar doğrultusunda düğmeye basan pilot, Hizbullah'ın radyo istasyonu yerine 7 çocuklu Osman ailesinin evini vurdu.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Maariv'in haberine göre 22 Aralık 1998 tarihindeki hava saldırısının hedefi yıllarca PKK'nın üstlendiği Bekaa Vadisi'ndeki Hizbullah mevzileriydi. Ancak bombalardan biri Hizbullah hedefleri yerine Janta köyündeki bir çiftlik evine isabet etti. Saldırıda 35 yaşındaki anne ve yaşları 6 ile 16 arasında değişen 6 çocuğu hayatını kaybetti. Patlamadan yaralı kurtulan baba Muhammed Osman ile 10 yaşındaki oğlu ise hastaneye kaldırıldı.

Saldırı sonrasında evin kaza sonucunda vurulduğunu açıklayan İsrail, olayla ilgili soruşturma başlattı. İsrail Ordusu ise kazanın pilotun değerlendirme hatası sonucunda meydana geldiğini, ancak pilotun savaş mahkemesinde yargılanmayacağını açıkladı. Soruşturma devam ederken ise pilotların 1995 yılında çekilen istihbarat fotoğraflarına bakarak operasyon yaptıkları ortaya çıktı.

IŞIK FARKI

Şimdi, Hizbullah'ın radyo istasyonunu hedef aldığını sanan pilotun bu nedenle yanlışlıkla evi vurmuş olabileceği belirtiliyor. Ayrıca fotoğrafın çekildiği saatle, operasyonun düzenleniş saatinin de farklı olduğu, ışık faktörünün de pilotu yanıltmış olabileceği ifade ediliyor. İsrail Ordusu ise Maariv Gazetesi'nin haberiyle ilgili yorum yapmadı. Bir sözcü, ‘Operasyonlarımızla ilgili detay vermiyoruz’ demekle yetindi.

Bu arada İsrail uçakları dün de Suriye'ye birkaç km uzaklıktaki Nahle ve Janta köylerine operasyon düzenledi. Saldırılarda ikisi çocuk en az altı kişi yaralandı. Saldırıda Hizbullah'ın radyo vericilerinin hedef alındığı bildirildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle