Dünya Haberleri

DÜNYA

  Eski ‘dostlar’ buluştu

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  03.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekre-terliği’ni 1992-96 yılları arasında yürüten ve Kıbrıs sorununa “Gali Fikirler Dizisi” adı altında çözüm planı sunan Mısırlı diplomat Butros Gali, 17 yıl aradan sonra KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı Rum kesiminden KKTC’ye geçerek ofisinde ziyaret etti.

  Gali’yi eski dost diye tanımlayan Denktaş, “Eskiden de anlaşamazdık ama bu anlaşmazlık onun görevi gereğiydi, çok mutlu oldum” dedi.
  Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yoğun çalışma içine giren ve başarısız olan eski genel sekreterler arasında yer alan 87 yaşındaki Mısırlı Butros Gali, bir avukatlık bürosuna katılmak için geldiği Kıbrıs Rum Yönetimi’nden KKTC’ye özel olarak geçti ve Denktaş’ı ziyaret etti. Denktaş’ı “Eski ve iyi bir dost” olarak ziyaret ettiğini söyleyen Gali, Denktaş’la New York ve dünyanın çeşitli yerlerinde yüzlerce kez müzakere ettiklerini hatırlattı ve Denktaş’ın sağlığının iyi olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.
  Gali, Kıbrıs’ta bir çözüm bulunabileceği konusunda hala ümitli olduğunu belirtti. Denktaş ise şöyle konuştu: “Gali’yle bazen fikir birliğine varırdık ancak çoğu zaman anlaşamazdık. Bu anlaşmazlık, Gali’nin benden farklı düşünmesinden dolayı değil, görevi gereğiydi. BM Güvenlik Konseyi Kıbrıs sorununa pragmatik olarak bakmalı ve sorunun ne olduğuna karar vermesi gerek. Tedaviden önce teşhis konulmalı ve gerçek teşhis konulursa kalıcı bir çözüme ulaşılabilir.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı