GeriDünya Graham Fuller kimdir?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Graham Fuller kimdir?

Graham Fuller kimdir?

Amerikan RAND Corporation düşünce kuruluşunun daimi politik danışmanı, ABD Merkezi Haberlama Teşkilatı'nın Milli Haberlama Konseyi eski başkan yardımcısı, yazar, Graham Fuller, Twitter'da trend topic listesine girdi. Bu ismi ilk kez duyan sosyal medya kullanıcıları, Graham Fuller'in geçmişini sorgulamaya başladı. Peki Graham Fuller kimdir?

İşte Graham Fuller hakkında merak edilenler!

Graham E. Fuller Amerikan RAND Corporation düşünce kuruluşunun daimi politik danışmanı, ABD Merkezi Haberlama Teşkilatı'nın (CIA) Milli Haberlama Konseyi eski başkan yardımcısı, yazar, ABD'li devlet görevlisidir.  Harvard Üniversitesi'nden Rusya ve Orta Doğu çalışmaları ile BA ve MA dereceleri aldı. 20 yıllık dışişleri görevlerinin 17 senesini Almanya, Türkiye, Lübnan, Suudi Arabistan, Kuzey Yemen, Afganistan, Hong Kong gibi ülkelerde hizmet ederek geçirdi. 1982 yılında Yakın Doğu ve Güney Asya'dan sorumlu CIA'nın Milli Haberalma görevine atandı. 1986 yılında ulusal seviyede stratejik tahminler umumi sorumlusu olarak CIA Milli Haberalma Konseyi başkan yardımcılığına getirildi.

1988 yılında doğrudan devlet ile çalışmalarını sonlandıran Graham Fuller, RAND Şirketine esas olarak Orta Doğu, Orta Asya, Güney ve Güneydoğu Asya ve Sovyetler Birliği etnik problemleri ile ilgili çalışmalar yapmak göreviyle katıldı.

15 Nisan 2013 tarihinde Boston Maratonu bombalı saldırısını gerçekleştiren Çeçen asıllı Tsarnaev kardeşlerin amcaları olan Ruslan Tsarnaev’in Fuller'ın kızı Samantha Ankara Fuller ile 1996-2004 yılları arasında evli olduğu, ABD'li ünlü gazeteci Daniel Hopsicker tarafından Mad Cow Morning News gazetesinde yazılmıştır. Haberde ayrıca Graham Fuller ile eski damadı arasında akrabalık bağlarının ötesinde iş ortaklıkları da olduğu belirtilmiştir. Rusça, Türkçe, Arapça ve Çince bilmektedir. Ayrıca Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir isimli popüler kitabın yazarıdır.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle